DLB polis tacizine karşı yürüdü

  • Arşiv
  • |
  • Liseli Gençlik
  • |
  • 23 Şubat 2013
  • 17:29

(23.02.13) – Devrimci Liseliler Birliği çalışanları faaliyetlerini eylem ve etkinliklerle sürdürüyorlar.

Devrimci Liseliler Birliği çalışanları bugün gerçekleştirdikleri bir dizi faaliyet ile liseli gençliği mücadeleye çağırdılar. Kartal DLB, bir süredir maruz kaldığı polis tacizlerine karşı karakolun önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Ümraniye’de ise liseliler “Liseliler Geleceğini Tartışıyor!” başlıklı etkinlikte buluştu. Mücadele çağrısı Ankara’da da broşür dağıtımları ile sürdü.

Kartal: “Faşist baskı ve tehditler sökmedi, sökmeyecek!”

Geçtiğimiz günlerde Kartal’da Liselilerin Sesi okurlarının aileleri aranarak tehdit edilmişti. Devletin bu faşist ve saldırgan tutumunu teşhir etmek ve devrimci mücadelenin baskı ve terörle bitirilemeyeceğini anlatmak için DLB tarafından bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

Saat 16.00’da Karatal Citibank önünde toplanan kitle, “Baskı ve tehditleriniz sökmedi, sökmeyecek! Yaşasın devrim ve sosyalizm mücadelemiz!” şiarlı ve DLB imzalı ozalit açılarak yürüyüşe geçti. Coşkulu sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüş, bir sivil polisin tacizi ile başlayan kısa gerginliğin ardından kararlılıkla sürdü.

Yürüyüş Kartal Polis Karakolu’nun önünde sonlandırıldı. Sloganlarla beraber çevredeki emekçilere teşhir konuşmaları yapılarak basın metninin okunmasına geçildi. Basın metninde, Kartal’da ki liselilerin ailelerinin aranarak “çocuğunuz terör örgütlerinin yerlerine giderek orada belirli eylemlere katılmaktadır. Elimizde iki dosyası bulunmaktadır. Eğer gitmeye devam ederse, çocuğunuzu ortadan yok ederiz” biçiminde tehdit edildiği belirtildi. Bu polis tacizinin ülkedeki genel devlet teröründen ayrı düşünülemeyeceği vurgulandı.

Açıklama şu sözlerle son buldu: “Bizleri onlarca baskı ve tehdide rağmen yok edemediler ve yok edemeyecekler. Liselerimizde devrim ve sosyalizm sloganlarımızla, eleme sınavları ile çalmaya çalıştıkları geleceğimizle tam da sermaye düzenin karşısında olacağız!”

Mücadele çağrısı ve kararlılığının yinelendiği açıklama sloganlarla son buldu.

Ümraniye: Liseliler geleceklerini tartıştı!

Devrimci Liseliler Birliği “Eşit, parasız eğitim; sınavsız üniversite istiyoruz!” şiarıyla yürüttüğü çalışma kapsamında Ümraniye’de “Liseliler Geleceğini Tartışıyor!” başlıklı bir toplantı düzenledi.

Eğitimin sınavlar ile niteliksizleştirilmesi üzerine yürütülen tartışmalarda, sınavsız üniversite modeli üzerine konuşuldu. Liselerde sınav sistemiyle ve yaratılan rekabet ortamıyla öğrencilerin hem kendi kendisine yabancılaştığı hem de niteliksiz bir birey olarak yetiştirildiği vurgulandı.

Yapılan tartışmaların ardından sınav sistemi ve paralı eğitim karşıtı çalışmanın araçları konuşuldu. Sınavların kaldırılması, parasız, bilimsel, nitelikli, anadilde eğitim kapsamında imza kampanyası başlatılması ve sınavların adil, eşitlikçi olup olmadığı üzerinden bir referandum çalışma yapılması kararlaştırıldı.

Ankara’da Liselilerin Sesi satışı

“Eşit, parasız eğitim! Sınavsız üniversite!” şiarlı 49. sayısı çıkan Liselilerin Sesi dergisi bugün Konur Sokak’ta açılan stantla birlikte liselilere ulaştırıldı.

Stantta “Sana sunulanı değil, layık olduğunu iste! Eşit, parasız eğitim; sınavsız üniversite istiyoruz!” üst başlıklı Devrimci Liseliler Birliği imzalı broşür de liselilere ulaştırıldı. 

Liselilerin Sesi / İstanbul-Ankara