Yasaklara karşı Tekirdağ’da 1 Mayıs çağrıları

Sınıf devrimcileri Tekirdağ’da gerçekleştirdikleri çok yönlü faaliyet ile işçi ve emekçileri 1 Mayıs’ta mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 23 Nisan 2021
  • 10:56

AKP-MHP iktidarı salgının başından beri sürdürdüğü politikalarla toplumun sağlığını değil, sermayenin çıkarlarını temsil ettiğini her defasında net bir şekilde gösteriyor. İşçi sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma günü olan 1 Mayıs da tahammülsüzce yasak ve polis terörüyle karşılaşıyor. Tek adam rejiminin dayattığı yasak, baskı ve sömürü politikalarına karşı sınıf devrimcileri işçi ve emekçileri örgütlenmeye, birleşmeye, mücadeleye ve 1 Mayıs’a çağırmaya devam ediyor.

Tekirdağ'da 1 Mayıs çağrıları

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu’nun (BDSP) “Özgürlük ve sosyalizm için 1 Mayıs’a!” ve “Haklarımız ve geleceğimiz için 1 Mayıs’a!” şiarlı stickerları Çorlu, Çerkezköy ve Ergene ilçelerinde işçi mahallelerine yaygın bir şekilde yapıldı.

Metal İşçileri Birliği’nin (MİB) “Ücretsiz izin yasaklansın! KOD 29 kaldırılsın! Haklarımız ve geleceğimiz için 1 Mayıs’a!” şiar ve taleplerin olduğu stickerları Çorlu ve Çerkezköy’de işçilerin yoğun olarak kullandığı güzergâhlara yapılırken, “Kriz ve salgına karşı 1 Mayıs’a, mücadeleye!” başlıklı Metal İşçileri Bülteni yine aynı yerlerde servis noktalarında metal işçilerine ulaştırıldı.

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası’nın (DEV TEKSTİL) 1 Mayıs’a çağrı stickerları Çorlu ve Ergene ilçelerinde yapılırken, “Bu böyle gitmez, sömürü devam etmez” başlıklı 1 Mayıs bülteni Çorlu ve Ergene’de tekstil işçilerine ulaştırıldı.

Dağıtımlarda işçilerle sohbetler edilerek pandemiyi sermayedarların nasıl fırsata dönüştürdüğü üzerine konuşuldu. İşçiler kendi fabrikalarında yaşadıkları ağır çalışma koşullarından ve ücretlerinin düşüklüğünden bahsederek her şeyin farkında olduklarını ifade ettiler. Ayrıca işçiler salgının bu dönem yine fabrikalarda arttığını her gün aralarında testi pozitif çıkan arkadaşları olduğunu, buna rağmen önlemlerin sadece maske takmakla sınırlı olduğunu söylediler.

Kızıl Bayrak / Tekirdağ