Taksim’de 1 Mayıs eylemleri

AKP-MHP iktidarının keyfi yasaklarına rağmen Taksim’de 1 Mayıs eylemleri yapılıyor.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 01 Mayıs 2021
  • 08:15

Sermaye devletinin dümenini tutan AKP-MHP iktidarının tüm yasak ve engellemelerine rağmen 1 Mayıs eylemleri gerçekleştiriliyor. Eylemlerde 100'ün üzerinde kişi gözaltına alındı ve haber takibi yapan iki Yeni Demokrasi muhabiri gözaltına alındı.

İTK ve Emeğin Gücü: 1 Mayıs alanı Taksim’dir

İşçi Temsilcileri Konseyi (İTK) ve Emeğin Gücü’nden işçiler "1 Mayıs alanı Taksim’dir" yazılı pankart açarak Tarlabaşı'ndan Taksim'e yürüyüşe geçti. Eyleme saldıran polis iki işçiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan iki kişi akşam saatlerinde serbest bırakıldı. 

SODAP: Faşizme teslim olmayacağız

Sosyalist Dayanışma Platformu Mecidiyeköy’de yürüyüş gerçekleştirdi. “Faşizmi yeneceğiz, Yaşasın 1 Mayıs” pankartı ile yürüyüş yapanlar polisin saldırısı sonucu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Eylem boyunca “Faşizme teslim olmayacağız” denilen konuşmalarda “Yaşasın 1 Mayıs”, “İkizdere’den defol” sloganları atıldı. Mecidiyeköy’de 19 kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da üniversite öğrencilerinden 1 Mayıs eylemi

“Kampüsten sokağa biz kazanacağız!” şiarı ile bir araya gelen üniversite öğrencileri 1 Mayıs eylemi gerçekleştirdi. “Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın mücadelemiz” sloganı ile Osmanbey’den Taksim’e yürüyüşe geçen üniversite öğrencileri polisin azgınca saldırısı ile karşılaştı. Osmanbey’de 15 kişi gözaltına alındı. 

DAF: 1 Mayıs kavgadır

Devrimci Anarşist Federasyonu Kazancı Yokuşu'ndan Taksim'e yürüyüşe başladı. “Kavgadır 1 Mayıs” pankartı açan DAF, sloganlarla yürüdü. Polis, Kazancı Yokuşu'ndan Taksim'e yürüyüş gerçekleştiren DAF üyelerine saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Kazancı Yokuşu’nda 9 kişi gözaltına alındı.

Gençlik Komiteleri: 1 Mayıs yasaklanamaz, Taksim halka açılsın

Gençlik Komiteleri 1 Mayıs eylemi gerçekleştirdi. “1 Mayıs yasaklanamaz, Taksim halka açılsın” sloganları ile Galatasaray Lisesi önüne yürüyüş gerçekleştirdi. Galatasaray Meydanı önünde barikatları zorlayan Gençlik Komitelerine polis saldırdı. Galatasaray’da 10 kişi gözaltına alındı.

İşçi örgütleri: Yaşasın 1 Mayıs

İşçi örgütleri 1 Mayıs eylemi gerçekleştirdi. “Yaşasın 1 Mayıs” pankartı açan Limter-İş, İnşaat-İş, Dev Yapı-İş, Dev Turizm-İş, Genç İşçi Derneği ve BİK üyelerine polis saldırdı. Polis saldırısın da çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar akşam saatlerinde serbest bırakıldı. 

Yeni Demokrat Gençlik ve Partizan okurları: Biji yek gulan

Mecidiyeköy’den Taksim’e yürümek isteyen YDG ve Partizan okurlarına polis saldırdı. Polisin saldırdığı eylemde 7 kişi gözaltına alındı.

Devrimci Hareket ve Devrimci Gençlik Dernekleri İstiklal’de

Devrimci Hareket ve Devrimci Gençlik Dernekleri İstiklal Caddesi’ne çıktı. Bariyerleri yıkıp geçen Devrimci Hareket ve Devrimci Gençlik Dernekleri üyeleri “Zafer direnen işçilerin olacak”, “1Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız”, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları atarak Taksim Meydanı’na doğru koştular. Polisin saldırısı sonucu toplam 10 kişi gözaltına alındı.

Umut-Sen: Yaşasın 1 Mayıs

Umut-Sen üyeleri 1 Mayıs'ta Beşiktaş Dolmabahçe'den yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Gümüşsuyu'nda polis saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

EHP: "İşsiz, aşsız bırakan sermayeyi yıkacağız"

Emekçi Hareket Partisi üyeleri 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'na yürümek istedi. "İşsiz, aşsız bırakan sermayeyi yıkacağız" pankartı taşıyan EHP üyelerine polis azgınca saldırdı. EHP üyeleri Divan Otel'in önünde işkence ile gözaltına alındı.

Birleşik Mücadele Güçleri: “Birlik, mücadele, zafer"

Birleşik Mücadele Güçleri ve Birleşik Gençlik Meclisleri üyeleri "Birlik, mücadele, zafer"," Yaşasın 1 Mayıs!" yazan pankart ile Harbiye'den Taksim'e yürüyüş gerçekleştirmek istediler.

Harbiye'de polisler tarafından saldırıya uğradılar, çok sayıda kişi işkence ile gözaltına alındı.

Kaldıraç ve Kaldıraç Üniversite: “Bu pisliği devrim temizler”

Kaldıraç okurları, 1 Mayıs'ta Beşiktaş'tan Taksim'e yürümek istedi. Beşiktaş'ta polis barikatları ile abluka altına alınan Kaldıraç okurlarına polis saldırdı.

Çok sayıda Kaldıraç okuru işkence ile gözaltına alındı.

Halkevleri: Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın sosyalizm

Halkevleri üyeleri Elmadağ durağında bir araya gelerek Taksim'e yürümek istedi. Polis tarafından ablukaya alınan çok sayıda Halkevi üyesi işkence ile gözaltına alındı.

Halk Cephesi

Halk Cephesi üyesi 2 kişi Harbiye'den Taksim'e yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Halk Cepheliler polis saldırısı sonucu gözaltına alındılar.

Devrim Hareketi: “Paranın saltanatına, yobazın karanlığına karşı”

Devrim Hareketi 1 Mayıs'ta "Paranın saltanatına, yobazın karanlığına karşı 1 Mayıs'a" pankartı ile Kazancı Yokuşu'ndan Taksim Meydanı’na yürümek istedi. Polis saldırısında 17 kişi gözaltına alındı.

SEP: Yaşasın 1 Mayıs

Sosyalist Emekçiler Partisi üyeleri Tarlabaşı'ndan Taksim’e yürümek istedi. Polis SEP üyelerine saldırdı ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.

TKP: Eşitlik için yürüyoruz! Yaşasın 1 Mayıs

TKP Şişli’de toplanarak açıklama yaptı.

“İşçi sınıfı mutlaka kazanacak! Sosyalizmin iktidarının her şeye rağmen, karanlığa rağmen bu ülkede kuracağız. İşçilerin, emekçilerin katledilen kadınların hesabını mutlaka soracağız. Emekçiler, kadınlar, öğrenciler bu ülkede bu ülkede özgür, eşitçe ve bir arada yaşayacak. Yaşasın 1 Mayıs!”

Köz: Rojava'nın düşmanları ezilenlerinde düşmanlarıdır

Köz Şişli'de 1 Mayıs eylemi gerçekleştirdi. Eylemde "Rojava'nın düşmanları ezilenlerinde düşmanlarıdır" pankartı açıldı.