DİSK Tekstil SML Etiket’te ihanet sözleşmesine imza attı…

Yine ihanet yine DİSK Tekstil!

Sözde pandemi önlemi gerekçesi ile yasaklanmaya çalışılan, saldırıya uğrayan direnişimizi fırsata çeviren SML Etiket yöneticileri ve DİSK Tekstil ağaları hiçbir şey yapmadan duracağımızı sanıyorsa yanılıyorlar. İmzalamış olduğunuz ihanet sözleşmesinin hesabını SML Etiket işçilerine vereceksiniz.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 02 Mayıs 2021
  • 18:15

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası olarak uzun süredir SML Etiket fabrikasında örgütlenme çalışması yürütüyoruz.

Bizler DİSK Tekstil'in sendikal faaliyet yürüttüğünü öğrendiğimiz andan itibaren kendi sendikal çalışmamızı sonlandırdık. Üyelerimizin DİSK Tekstil’e üyeliğini gerçekleştirdik. Bu süreç içerisinde yetkiyi alan DİSK Tekstil örgütlenme sürecini artık mahkeme duvarlarına sıkıştırdı. SML Etiket yöneticileri işçilere baskı yaparak üyelikten istifalarını gerçekleştirdi. Üyelikten istifa etmeyen kişileri ise hukuksuz bir şekilde işten çıkarttı. Bu zamana kadar 50’den fazla üyesi işten çıkartılan DİSK Tekstil sendikası hiçbir üyesine sahip çıkmayarak fabrika yönetimine bir söz dahi söylemedi.

28 Ocak günü SML Etiket fabrikası 3 üyemizle birlikte 22 işçiyi işten çıkarttı. 17 işçi DİSK TEKSTİL üyesiydi. Aynı şekilde ses çıkartmadan bir kenarda durdu, onunla da yetinmeyerek işçileri suçladı.

Bizler ise üyelerimiz ile birlikte aldığımız karar gereğince fabrika önünde 3 Şubat tarihinde direnişe geçerek 89 gündür mücadelemizi sürdürüyoruz. SML Etiket fabrikası hiçbir şekilde DİSK Tekstil’i muhatap almazken, üyelerimiz ile birlikte SML’nin üretim yaptığı firmalar olan ZARA, H&M, DECATHLON, TOMMY ve MANGO gibi firmaların bulunduğu AVM’ler ve mağaza önünde eylemler gerçekleştirdik. Genel müdürlükleri önlerine gittik. Bu eylemlerden markaların rahatsızlık duymasından sonra SML Etiket, DİSK Tekstil ile görüşmeye başladı. Görüşme boyunca içeride hiçbir üyesine sözleşme içerisinde geçecek olan maddeleri söylemedi. SML Etiket yöneticileri ile kapalı kapılar ardında sözleşme maddeleri konuşuldu.

DİSK Tekstil açıklamasında “61 maddelik sözleşmemizi imzaladık” diyor. Bu 61 maddenin hiçbirinden işçilerin haberleri yok. Üstüne üstlük ikramiyesiz 3 yıllık sözleşmeye imza atılmış. Bu sözleşme SML Etiket işçilerinin iradesi hiçe sayılarak yapılmıştır. İşçilerin birliğini kurmak,  örgütlülüğünü oluşturmak gibi amaç gütmemektedirler. İşçilerden gelecek aidat hesapları yapılarak masa başında SML Etiket işçileri satıldı. Ortada imzalanan bir sözleşme var ama sendika sözleşme içeriği hakkında işçilere açıklama yapmayarak, “Bayramdan sonra açıklama yapacaklarını” ifade ediyor. 

DİSK Tekstil’in SML Etiket’te imzalamış olduğu sözleşme ihanet sözleşmesidir. Kapı önünde direnen işçileri görmezden gelerek, atılan kendi üyelerini işe geri aldırmak için bir çaba dahi göstermeyerek sözleşmeyi imzalamıştır.

-Bu ihanetçi anlaşıya karşı devrimci sınıf sendikacılığı anlayışı etrafında örgütlenmeye devam edecek, mücadelemizi sürdüreceğiz.

-İşçilere hiçbir şekilde söz, yetki, karar tanımayan anlayışa karşı söz, yetki, karar hakkımıza sahip çıkmaya ve bu doğrultuda örgütlenmeye devam edeceğiz.

-Kapalı kapılar ardında işçileri satarak, sözleşmeler imzalayan anlayışa karşı işçilerin birliğini örgütlülüğünü oluşturmaya devam edeceğiz. 

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası olarak SML Etiket patronundan, yöneticilerinden ve üretim yaptığı firmalardan hesap sormaya devam edeceğiz. Sözde pandemi önlemi gerekçesi ile yasaklanmaya çalışılan, saldırıya uğrayan  direnişimizi fırsata çeviren SML Etiket yöneticileri ve DİSK Tekstil ağaları hiçbir şey yapmadan duracağımızı sanıyorsa yanılıyorlar. İmzalamış olduğunuz ihanet sözleşmesinin hesabını SML Etiket işçilerine vereceksiniz.

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası İstanbul Temsilciliği