Aynı gün, iki görüntü…

2021 1 Mayıs’ını kimler temsil ediyor!

Bakırköy’de direnenler, koltuklarında yasakları utangaçça kabul edenlere, 1 Mayıs şehitlerinin verildiği alanlara gitmeyi hak etmediklerini göstermiştir.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 21 Nisan 2021
  • 14:25

2021 1 Mayıs’ına sayılı günler kala iktidar keyfi yasaklar getirdi. Keyfi kararların asıl amacının 1 Mayıs’ı ve her türlü zorbalığa rağmen direnme iradesi koyanları engellemek olduğu açık.

Ne yazık ki koca konfederasyonlar keyfi yasaklar karşısında bir tutum ortaya koyamadılar(!) 1 Mayıs’a getirilen keyfi yasaklara karşı irade koyanlar, 1 Mayıs’a sahip çıkanlar, direnen işçiler ve devrimci ilerici güçler oldu. Konfederasyonlar ise aldıkları (almadıkları) tutumla sermaye devletine “yasaklarınız kabulümüzdür” demenin ötesine geçmediler.

Aynı gün, iki görüntü…

Türk-İş, Hak-İş bürokrasisine değinmeye dahi gerek yok. Fakat mücadele ile kurulmuş işçi emekçi örgütlerinin başını tutan ağalara fazlası ile değinmek gerekiyor. Günlerdir suskunluğunu koruyan DİSK, KESK, TMMOB, TTB bugün (21 Nisan) bir açıklama gerçekleştirdiler. Açıklamada “dağ fare” bile doğuramadı. Söyledikleri tek şey temsili bir dizi programlar oldu. Yani, biz keyfi yasakları tanıyoruz sorun çıkarmayacağız, siz de bizim bazı yerlere çelenk bırakmamıza izin verin, demiş oldular.

Ne tesadüftür ki konfederasyonlar açıklamalarını Direnişçi işçilerin günlerdir duyurusunu yaptığı Bakırköy eyleminin yapılacağı saatlere denk getirdiler. Samimiyetten yoksun bürokrat takımı kendilerine de çağrısı yapılan eyleme katılmak yerine salonlarda boy göstermeyi tercih ettiler. Gelip direnişçilerle birlikte 1 Mayıs açıklaması yapmaktan özenle kaçındılar. “Direniş bulaşıcıdır”, herhalde direnme iradesi koyanlardan kendilerine bir şeyler bulaşmasından korktular.

Bizler bu bürokrat takımına hatırlatalım! 1 Mayıs’lar salonlarda değil mücadele alanlarında kazanıldı. Siz ne kadar 1 Mayıs’ın mücadeleci değerlerini yok etmeye çalışanların ekmeğine yağ sürseniz de biz buna izin vermeyeceğiz. Başına çöreklendiğiniz, mücadelelerle kurulmuş örgütlerin başından er ya da geç sizleri silip atacağız.

Yukarıdaki resimler açıkça göstermektedir ki 2021 1 Mayıs’ını ve 1 Mayıs’ların değerlerini koltuklarda ahkâm kesenler değil, mücadele alanlarında keyfi yasaklara karşı direnenler temsil etmektedir. Tarih 1 Mayıs’ın, işçi sınıfının mücadele değerlerine, birikimine sırt dönenleri bir kere daha yazmıştır.

Bakırköy’de direnenler, koltuklarında yasakları utangaçça kabul edenlere, 1 Mayıs şehitlerinin verildiği alanlara gitmeyi hak etmediklerini göstermiştir.

Kahrolsun bürokratlar!

Yaşasın direnenler!

DEV TEKSTİL İstanbul Temsilciliği

TOMİS İstanbul Temsilciliği

İLİŞKİLİ HABERLER