AKM inşaatında işçilere “koronalı yemek”

Sembol İnşaat’ın, Taksim’deki AKM inşaatında işçilerin yaşamını hiçe sayarak “koronalı mangal partisi” düzenlediği ortaya çıktı.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 09 Aralık 2020
  • 21:02

Taksim’de devam eden AKM inşaatında yetkili şirket Sembol İnşaat, koronavirüs salgınıyla ilgili gerekli önlemleri almadan işçilerin yaşamını hiçe sayıyor.

1.000’e yakın kişinin çalıştığı inşaatta, işçilere reva görülen koşullar 7 Aralık’ta verildiği belirtilen yemekle bir kez daha gözler önüne serildi. Sembol İnşaat kapitalistlerinin 2 ay önce 100 kişilik yemekhaneye 500 kişi sığdırmaya çalıştığını hatırlatan İnşaat-Sen, 7 Aralık’ta “koronalı mangal partisi” düzenleyen Sembol İnşaat’ın tedbirsizliğinin, ciddiyetsizliğinin cezasını çekmesi gerektiğini vurguladı.

“100 metre ileride her gün onlarca kişiye ceza yazılıyor”

Sermaye devletinin “önlem” adı altında hayata geçirdiği yasak ve cezalarındaki tutarsızlığa dikkat çeken İnşaat-Sen, “100 metre ileride her gün onlarca kişiye ceza yazılıyor” ifadelerine yer vererek Sembol İnşaat’ın işçilerin yaşamını hiçe sayan uygulamalarının cezasız kalmaması gerektiğini vurguladı. İnşaat-Sen’in açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Atatürk Kültür Merkezi şantiyesinde 'koronalı mangal partisi' düzenleyen Sembol İnşaat tedbirsizliğinin, ciddiyetsizliğinin cezasını çekmelidir. Daha 2 ay önce 100 kişilik yemekhaneye 500 işçi doldurmaya çalıştılar. Yetmedi. Şimdi açık açık işçilerin sağlığını ve hayatını yeniden tehlikeye atıyorlar. Koronavirüs hızla yayılıyor. Her gün insanlarımızı kaybediyoruz. Göstermelik, yetersiz önlemlerle esnafa, yurttaşa cezalar kesiliyor. Televizyonlar her gün yasakları ihlal eden kişilere, partiler düzenleyenlere kesilen cezaları haber yapıyor. Parti düzenlemek sadece belirli alanlarda mı yasak? Toplanmak, toplu durmak sadece İstiklal Caddesi’nde mi yasak? Taksim'in ortasındaki AKM şantiyesinde mangal partisi yaparak işçilerin hayatlarını tehlikeye atan ve kuralları çiğneyen Sembol İnşaat firması hakkında da derhal işlem yapılmalıdır. Eğer yetkililer görmüyorsa biz gösteriyoruz. Yayınladığımız videonun, fotoğrafların çekildiği şantiyenin en fazla 100 metre ilerisinde her gün onlarca kişiye ceza yazıyorlar. Koskoca İstiklal Caddesi’ne bile sadece 7.000 kişinin alındığı bu süreçte bir şantiyeden neredeyse 1000 işçinin yan yana çalıştırılmasına göz yumuyorlar. Üstelik her türlü etkinliğin yasaklandığı, ertelendiği bir zamanda Sembol İnşaat yetkilileri 'mangal partisi' düzenleyebiliyor. İşçilerin, üyelerimizin sağlığı bizim için her şeyden önce geliyor. Kamu görevlilerinin de görevi, toplum sağlığını korumaktır. Görevinizi yerine getirin ve Sembol İnşaat firması hakkında gerekli işlemleri başlatın.”