RSF: “Basın özgürlüğünde Türkiye 154.”

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) 2020 yılı basın özgürlüğü bilançosunu yansıtan bir rapor yayınladı. Rapora göre basın özgürlüğü listesinde 180 ülke arasında Türkiye 154.sırada yer aldı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 14 Aralık 2020
  • 12:45

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) 2020 yılı basın özgürlüğü bilançosunu yansıyan bir rapor yayınladı. Raporda 1 Aralık’tan itibaren dünya çapında 387 gazetecinin mesleği nedeniyle tutuklu bulunduğu, 54’ünün rehin tutulduğu ve 4 gazetecinin kayıp olduğu yer aldı.

Türkiye basın özgürlüğü listesinde 154. sırada

RSF verilerine göre Türkiye’de ise 1 Aralık itibarıyla 13 gazeteci mesleklerinden dolayı cezaevinde bulunuyor. Raporda mesleği dışındaki gerekçelerle tutuklanan ya da tutuklanma gerekçesi net olmayan vakalar rakamlara yansıtılmıyor. Türkiye, RSF’in 180 ülkenin yer aldığı basın özgürlüğü listesinde 154’üncü sırada bulunuyor.

14 gazeteci korona haberleri nedeniyle hapishanede

RSF raporuna göre dünya çapında 130’u aşkın gazeteci ise korona virüsü salgınıyla ilgili yaptığı haberler nedeniyle keyfi bir şekilde tutuklandı. Raporda bu gazetecilerden en az 14’ünün şu an hala hapishanede bulunduğuna dikkat çekilerek “Tüm dünyada hükümetler korona krizi ve sonuçlarıyla ilgili bağımsız haberciliği baskı altına almaya çalışıyor” ifadelerine yer verildi.

RSF, Ukrayna’da tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında düzenlenen protesto gösterileri sırasında 370'ten fazla gazetecinin kısa süreli olarak tutuklandığına da dikkat çekti. Rapora göre Çin’de 117, Suudi Arabistan’da 34, Mısır’da 30, Vietnam’da 28 ve Suriye’de 27 medya mensubu hapiste.

Beş gazeteci hakkında idam cezası verildi

Dünya çapında hapisteki kadın gazetecilerin sayısı 42 olarak açıklanırken, kadın gazetecilerin toplam tutuklu gazetecilere oranında geçen yıla göre yüzde 35’lik artış kaydedildi. 1 Aralık itibarıyla tutuklu beş gazetecinin ise idam cezasıyla karşı karşıya olduğu bildirildi. Bu kişilerden İranlı blog yazarı Ruhullah Zem’in cezası 12 Aralık’ta infaz edilirken diğer idam tehdidi altındaki gazetecilerin Yemen’deki asilerin elinde bulunduğu belirtiliyor.