Kartal’da “Ekim Devrimi 100. yılında” semineri

BDSP, Ekim Devrimi'nin 100. yılı vesilesiyle Kartal'da “İşçi sınıfının örgütlenmesi ve Bolşevik Parti” başlıklı seminer gerçekleştirdi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 09 Eylül 2017
  • 18:59

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu’nun Ekim Devrimi’nin 100. yılı vesilesiyle düzenlediği seminerlerin ikincisi bugün Kartal’da gerçekleşti. Seminerde “İşçi sınıfının örgütlenmesi ve Bolşevik Parti” başlığı tartışıldı.

Seminer öncesindeki bir hafta boyunca Kartal’da seminere çağrı yapan el ilanları dağıtıldı. Emekçilere Ekim Devrimi’nin 100. yılında mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı. Kartal merkezde her duvara “Ekim Devrimi 100. yaşında! BDSP”, “1917-2017! Zaman devrime akıyor! BDSP” stencilları yapıldı.

Seminer ise ilk olarak saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşuna çağıran konuşmada “Ekim Devrimi 100. yılında; bu vesileyle ilk seminerimizi gerçekleştiriyoruz. Dünyada işçi sınıfının gerçekleştirdiği en büyük deneyimlerden birini anarken çok büyük bir aileye sahibiz. Bu büyük aile içerisinde ölümsüzlüğe uğurladıklarımız da var. Geçtiğimiz hafta içerisinde iki dostumuzu, yoldaşımızı doğdukları topraklarda ölümsüzlüğe uğurladık. Kazım Mete ve Ferhat Amca başta olmak üzere devrim ve sosyalizm şehitleri için saygı duruşuna çağırıyoruz” denildi.

BDSP’nin hazırladığı “Ekim devrimi yolumuzu aydınlatıyor” sinevizyonu izlendi. Burjuva devrimler sırasında işçi sınıfının rolü anlatıldı. Çarlık Rusya’sında gelişen süreç ve Ekim Devrimi’ni burjuva devrimlerinden ayıran özellikler belirtildi. Lenin ve Bolşevik Parti’nin işçi sınıfının örgütlenmesine verdiği önem üzerine aktarımlar yapıldı. Fabrika komiteleri ve taban örgütlülüklerine vurgu yapıldı.

Sunumun ardından kısa bir ara verildi ve tartışma bölümüne geçildi. Tartışmada ise gericilik, emperyalist savaş, sınıfı devrimcileştirme çabası, fabrika komiteleri, Greif İşgali, Metal Fırtına, meslek liselilerin örgütlenmesinin önemi gibi çok çeşitli konular üzerine söz alındı. Seminerin bitiminde kısa bir müzik dinletisi sunuldu. Dersim’e uğurladıklarımız için bir Dersim türküsü ile başlayan dinleti marş uyarlamaları ile son buldu.

Seminerin ardından Kartal’da Ekim Devrimi 100. yılında etkinliği öncesinde yapılacaklar konuşuldu. Devrimci Liseliler Birliği’nin “Gerici eğitime karşı… Başka bir dünya mümkün” üst şiarı ile örgütlenecek şenlik, futbol turnuvası ve eğitim seminerlerinin planlaması gerçekleştirildi. Bunun yanında, 17 Eylül’de gerçekleşecek mitingin hazırlıkları konuşuldu.

Kızıl Bayrak / Kartal