İzmir ve İstanbul’da 100. yıl çağrıları

İzmir’de emekçi kadınlara Ekim Devrimi’nin 100. yılı çağrısını taşıyan sınıf devrimcileri, İstanbul’da ise BDSP’nin 3 Aralık’ta Kartal’da gerçekleştireceği ‘Gelecek mutlak sosyalizm’ etkinliğine çağrı yaptı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 26 Kasım 2017
  • 10:50

Sınıf devrimcileri Ekim Devrimi’nin 100. yıl dönümü dolayısıyla işçi ve emekçilere seslenmeye devam ediyor. “Gelecek mutlak sosyalizm” şiarıyla yürütülen faaliyetlerle işçiler Ekim Devrimi’nin açtığı yoldan mücadeleye çağrılıyor.

“Gelecek mutlak sosyalizm!” şiarı ile 3 Aralık’ta Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılacak Ekim Devrimi’nin 100. yıl çağrısı İstanbul’da devam ederken İzmir’de de emekçi kadınlara seslenilerek kadının kurtuluşunun sosyalizmde olduğu vurgulandı.

İstanbul’da 3 Aralık etkinliğine çağrı

Sınıf Devrimcileri 23 Kasım’da Kartal Karlıktepe’de kapı kapı dolaşarak Kızıl Bayrak gazetesi ve Ekim Devrim broşürlerinin dağıtımını yaptı. İşçi ve emekçilerle Ekim Devrimi’nin kazanımları üzerine sohbet edildi. Akşam da Kartal Cemevi’nde bülten ve gazete dağıtımı ile etkinlik çağrısı yapıldı. Alevilerin evlerinin işaretlenmesine değinilerek mücadeleyi büyütme çağrısı yapılan faaliyette, Ekim Devrimi’nde halkların gerçek özgürlüğüne kavuştuğu, sömürüden kurtulduğu üzerine işçi ve emekçilerle sohbet edildi. Kartal Köprüsü, Çavuşoğlu, Petroliş’in aralarında olduğu mahallelerde etkinlik afişleri yapıldı.

25 Kasım’da da Kartal Bankalar Caddesi’nde stand açan sınıf devrimcileri, Ekim Devrimi’nin 100. yılı broşürlerini ve Kızıl Bayrak gazetesini emekçilere ulaştırarak etkinlik çağrılarını sürdürdü.

Küçükçekmece’de sınıf devrimcileri etkinlik çağrılarını sürdürürken 24 Kasım günü, etkinlik afişleri ve “Gelecek mutlak sosyalizm!” şiarlı afişleri Sefaköy merkez, Borusan durağı, Yenibosna Kuleli, Zafer Mahallesi, Topkapı, Gaziosmanpaşa ve Bereç'e yapıldı. Etkinlik çağrı stickerları Sefaköy, Kanarya ve Terazidere Namık Kemal Mahallesi'ne yapıldı.

25 Kasım günü Bakırköy ve İkitelli’de gerçekleştirildikleri bildiri dağıtımı ve Kızıl Bayrak gazetesi satışıyla etkinliğin çağrısı devam etti. Bakırköy’de 15.00’te gerçekleştirilen dağıtımda ajitasyon konuşmaları eşliğinde yüzlerce bildiri ve Kızıl Bayrak gazetesi emekçilere ulaştırıldı. Canlı ve coşkulu faaliyete emekçilerin ilgisi yoğun oldu.

İkitelli Arena Park karşısında 17.30’da gerçekleştirilen dağıtım ve gazete satışıyla emekçilere etkinliğe çağrıldı. Burada da yüzlerce bildiri ve çok sayıda gazete kullanıldı. İkitelli’deki faaliyete emekçilerin yoğun ilgisi polisi de rahatsız etti. “Şikayet var” bahanesiyle faaliyeti engellemeye çalışan polisin tutumu boşa düşürüldü. Faaliyet boyunca çok sayıda işçi ve emekçiyle etkinlik üzerine sohbet edildi.

İzmir’de emekçi kadınlara 100. yıl çağrısı

İzmir’de sınıf devrimcileri 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Çiğli üst geçitte işçi ve emekçilere “Büyük Sosyalist Ekim Devrimi 100. yılında: Gelecek mutlak sosyalizm!” broşürleri dağıtıldı.

Dağıtım sırasında ajitayon konuşmaları yapılarak kapitalist sömürü düzenine karşı kurtuluşun sosyalizmde olduğu, kadının kurtuluşunun sosyalizmde olduğu vurgulandı. Kadınların, Ekim Devrimi ile gelen kazanımlarına değinilen konuşmalarda emekçi kadınlara mücadele çağrısı yapıldı. Sosyalizmin güncelliği üzerine vurgularla broşürler emekçilere ulaştırıldı.

Kızıl Bayrak / Kartal-Küçükçekmece-İzmir