İstanbul’un dört bir yanında 1 Mayıs

Keyfi yasaklara rağmen İstanbul’un birçok ilçesinde 1 Mayıs eylemleri yapıldı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 01 Mayıs 2021
  • 16:50

Keyfi yasaklara rağmen İstanbul’un birçok ilçesinde ilerici devrimci kurumlar 1 Mayıs eylemleri gerçekleştirdi.

Esenyurt’ta Birleşik Mücadele Güçleri sloganlarla yürüyüş yaptı. Eylemde yapılan konuşmalarda Esenyurt halkına seslenerek “Bugün 1 Mayıs işçi ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü. Bugünü AKP-MHP iktidarı yasaklarla engellemeye çalışıyor” dedi. “Her yer Taksim, her yer 1 Mayıs” sloganları atıldı. Polis saldırısı sonucu gözaltına alınanlar oldu, çevredekilerin destek olması ile daha fazla sayıda kişinin gözaltına alınması engellendi. Gözaltına alınanlar akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Partizan okurları Esenyurt Kıraç’ta ve Gazi Mahallesi’nde yürüyüş yaparak Taksim’deki saldırıyı teşhir etti.

Sol Parti üyeleri 1 Mayıs için Kartal Kartallı Kazım Meydanı’nda “Bu böyle gitmez, değiştirelim” yazılı pankart açtı. 3 kişi gözaltına alındı.

Kaldıraç Dergisi okurları, Maltepe'de ve 1 Mayıs Mahallesi’nde yaptığı eylemde “Bu pisliği devrim temizler!” pankartı taşıyarak yürüyüş yaptı. İki yerde de polis saldırdı ve eylem yapanları gözaltına aldı.

SODAP, Halk Evleri ve TİP Okmeydanı’nda yürüyüş yaptı. “Eşitlik ve özgürlük sosyalizmde! Faşizmi yeneceğiz. Yaşasın 1 Mayıs!” yazılı pankart taşıdı. Yapılan konuşmalarda fabrikalarda binlerce işçinin önlemsiz çalıştığı vurgulanarak “Faşizme teslim olmayacağız” denildi.

Sarıgazi’de Partizan ve Yeni Demokrat Kadın slogan atarak, konuşmalar yaparak 1 Mayıs yürüyüşü gerçekleştirdi. Çevredekiler alkışlarla eyleme destek verdi.

Sarıgazi'de Özgürlük Meclisi’nin yaptığı eylemde polis havaya ateş açtı. Yapılan konuşmalarda işçilerin emekçilerin çalışmak zorunda bırakıldığı belirtilerek “Yasaklarınızı tanımadık, tanımıyoruz. Her yerde sokakta, mücadeledeyiz. Açlığa, yoksulluğa sömürü düzenine karşı direnişi yükseltiyoruz!” denildi.

TKP ise Avcılar, Kocamustafapaşa, Selimiye ve Kartal’da eylem yaptı. Yapılan konuşmalarda şunlar ifade edildi:

Bu mücadelenin parçası olarak 1 Mayıs’ta Türkiye’nin kentlerinde ve köylerinde, meydanlarında ve mahallelerinde, fabrikalarında ve sokaklarında emeğin sesine güç veren herkese, tüm örgütlere selam olsun.”

Gözaltıların serbest bırakılması talebi yinelendi.