İstanbul’da yapılacak 100. yıl etkinliğinin çağrıları sürüyor

BDSP’nin 3 Aralık’ta Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceği “Ekim Devrimi 100. yılında: Gelecek mutlak sosyalizm!” etkinliğinin çağrısı İstanbul ve Kocaeli’de işçi ve emekçilere ulaştırıldı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 28 Kasım 2017
  • 14:16

Ekim Devrimi’nin 100 yılı vesilesiyle Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) tarafından 3 Aralık tarihinde Kartal’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan etkinliğin çağrıları sürüyor. Sınıf devrimcileri “Gelecek mutlak sosyalizm!” şiarını İstanbul ve Kocaeli’de, işçi ve emekçilere ulaştırmaya devam ediyor.

Etkinlik çağrısı İstanbul’un dört bir yanında

İşçi ve emekçilere ulaştırılan 100. yıl etkinliği çağrıları Yenibosna, Gaziosmanpaşa, Kartal, Maltepe, Sarıgazi, Sancaktepe, Ümraniye, Tuzla ve Adalar’a taşındı.

Sınıf devrimcileri, Yenibosna Zafer Mahallesi’nde pazar yolunda ajitasyon konuşmaları eşliğinde etkinlik çağrı broşürleri ve el ilanlarını dağıttılar. “Ekim Devrimi’nin 100. Yılında ‘Gelecek mutlak sosyalizm’ diyoruz. Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu olarak tüm işçi ve emekçilere çağrımızdır. Sömürü, baskı ve kirli savaşlar üreten bu sisteme mahkûm değiliz. 100 sene önce gerçekleşen Ekim Devrimi bizlere yol gösteriyor” denilerek işçi emekçilere mücadeleyi büyütmeye davet edildi. Dağıtıma ilgi yoğun olurken işçi ve emekçilerle etkinlik üzerine sohbetler edildi. Dağıtım faaliyetinin ardından mahallede yoğun bir şekilde sticker çalışması yapıldı. Karadeniz Mahallesi’nde de sticker çalışması ve bildiri dağıtımı gerçekleştirildi. Bildiri dağıtımı esnasında emekçilerle sohbet edilerek etkinliğe davet edildi.

Aynı gün sabah saatlerinden itibaren Kartal Kurfalı ve Sülüntepe mahallelerinde kapı kapı dolaşılarak Ekim Devrimi broşürlerinin ve etkinlik el ilanlarının dağıtımı yapıldı. Sonrasında Maltepe Beşçeşmeler’de Kızıl Bayrak gazetesi ve etkinlik materyallerinin ulaştırıldığı emekçilerle Ekim Devrimi üzerine sohbetler edilirken, emekçiler etkinliğe davet edildi. Adalar ve Maltepe’de de “Ekim Devrimi 100. Yılında: Gelecek mutlak sosyalizm!” şiarlı ve etkinlik çağrılı stickerlar yapıldı.

Tuzla’da da faaliyetlerini sürdüren sınıf devrimcileri geçtiğimiz hafta boyunca sabah ve öğle vardiyalarında, servis noktalarında Ekim Devrimi broşürü ve etkinliğe çağrı el ilanlarını işçilere ulaştırdı. Ayrıca semt pazarlarında ve mahallelerde dağıtım yapılırken ev ziyaretleri yapılmaya devam etti. Ayrıca BDSP imzalı etkinliğe çağrı afişleri yaygın bir şekilde kullanılırken, araç kalkış saatlerinin yer aldığı ozalitler de asılıyor.

İçmeler’de etkinliğe çağrı stickerları yapılırken çevreden bir emekçi “Geçmişe ağlamak fayda vermez / Gelecek mutlak sosyalizm / Yarını bugünden kuracağız / O senin tarihin olacak” sözleriyle sınıf devrimcilerinin yanına geldi. Ekim Devrimi ve sosyalizme dair düşüncelerini ileterek başarılar diledi. Ayrıca fazladan sticker alarak kendisin de kullanacağını belirtti.

Sancaktepe, Taşdelen, Ümraniye’ye 100. yıl etkinliğinin çağrılarını taşımaya devam eden sınıf devrimcileri, Demokrasi Caddesi ve Cumartesi Pazarı girişinde etkinlik programı ve Ekim Devrimi broşürlerini emekçilere ulaştırdı. Ajitasyon konuşmalar eşliğinde yapılan dağıtımlara ilgi oldukça yoğundu.

27 Aralık Pazar günü Sarıgazi ve Emek mahallelerinde evler dolaşılarak Kızıl Bayrak ve broşür dağıtımı gerçekleştirildi. Dağıtımlar sırasında pek çok emekçi ile sosyalizm deneyimleri üzerine sohbetler edildi. Ekonomik-sosyal, siyasal saldırılar karşısında yürünmesi gereken yolu Rusya işçi sınıfının gösterdiğine dikkat çekildi. Siyasal gericiliğe karşı “Gelecek mutlak sosyalizm!” etkinliği programının afişleri ve stickerları da bölgelerde yaygın olarak kullanıldı.

Bugün de Avcılar ve Bakırköy’ün merkezi yerlerine etkinlik afişleri yapıldı. Afiş faaliyeti sırasında emekçilerin ilgisi yoğun olurken etkinlik üzerine sohbetler edildi.

Kocaeli’de de 3 Aralık etkinliğine çağrı

BDSP’nin İstanbul’da yapacağı etkinliğin çağrısı Kocaeli’nin İzmit ilçesine de taşındı. Etkinlik afişleri Kandıra sapağı, Devlet hastanesi, İski köprüsü, Derince, Erzurumlular mahallelerinde yaygın bir şekilde kullanıldı. Ekim Devrimi broşürleriyle 100. yıl çağrısını işçilere taşıyan sınıf devrimcileri, Erzurumlular mahallesi, Tavşantepe mahallesi ve Dünya Bankası'nda kapı kapı dolaşarak dağıtım gerçekleştirdi. Ekim Devrimi'ne ve etkinliğe dair stickerlar Yenidoğan köprüsü, Gültepe sapağı, Ordu evi, Merkez Bankası, Yürüyüş yolu, Tavşantepe mahallelerinde kullanıldı.

Mahallelerde ve fabrikalarda işçilere 100. yıl çağrısını taşıyan sınıf devrimcileri işçileri etkinliğe davet etti. Ayrıca İzmit'te bulunan sendikalara, demokratik derneklere ve çeşitli siyasi kurumlara davetiye ulaştırılarak etkinliğe katılmaya ve dayanışmaya çağrıldı. Etkinliğin çağrısının yer aldığı A3 afişler de sendika ve derneklere asıldı.

Dağıtımlar esnasında işçi ve emekçilerle yapılan sohbetlerde Ekim Devrimi'nin kazanımlarına değinildi. Bugünkü tablo üzerinden işçilerin tek çıkar yolunun sosyalizm olduğu vurgulanırken, emekçilere etkinliğe katılım çağrısı yapıldı. Faaliyetler esnasında da emekçilerin yoğun ilgisi, Ekim Devrimi’ne sahip çıkılması göze çarptı.

Bugün de etkinliğin çağrı afişleri Dünya Bankası, Bayındırlık, KOÜ Umuttepe kampüsü ve çevresinde kullanılırken, BDSP’nin Ekim Devrimi broşürü Esentepe Mahallesi’nde emekçilere ulaştırıldı. Esentepe Cemevi ve çevredeki kahvehanelerde etkinliğin çağrısının yer aldığı ilanlar ve broşürlerle mahalledeki işçiler, emekçiler ve gençler 3 Aralık'ta gerçekleştirilecek etkinliğe davet edildi. Esentepe Mahallesi’nde dağıtımın yanı sıra acil demokratik talepler ve etkinlik çağrısının yer aldığı Ekim Devrimi konulu stickerler yapılarak Ekim Devrimi'nin 100 yıllık çağrısı yinelendi.

Kızıl Bayrak / İstanbul-Kocaeli