İstanbul’da ‘Gelecek mutlak sosyalizm’ etkinliği

Sosyalist Ekim Devrimi’nin 100. yılı dolayısıyla İstanbul BDSP ‘Gelecek Mutlak Sosyalizm!’ etkinliği gerçekleştirdi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 03 Aralık 2017
  • 14:47

 

 

 

Etkinliğin video görüntüleri için tıklayın...

 

 

İstanbul Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu’nun (BDSP), Sosyalist Ekim Devrimi’nin 100. yılı vesilesiyle, ‘Gelecek mutlak sosyalizm’ şiarıyla düzenlediği etkinlik bugün gerçekleşti.

Kartal’daki Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’ndeki gerçekleşen etkinlik için sınıf devrimcileri sabah saatlerinde çalışmalara başladı. Bir yandan fuaye alanı ve standlar hazırlanırken, bir yandan da salona günün anlamına ilişkin şiarlar taşıyan pankartlar ve flamalar asıldı. Sanatçıların hazırlıklarının ardından, etkinlik için gelenler salonu doldurmaya başladı.

 

Gençlik, Kartal’da yaptığı yürüyüşle etkinliğe katıldı

 

Liseli ve üniversiteli gençlik Kartal'da yaptıkları yürüyüş ile etkinlik salonuna geçti. “Gelecek mutlak sosyalizm!”, “Yeni ekimler için ileri!”, “Gençlik gelecek gelecek sosyalizm!”, “İşçi sınıfı savaşacak sosyalizm kazanacak!” sloganlarını haykıran gençler çay bahçeleri ve Bankalar Caddesi'nden geçerek salona geldi. Sloganların yanı sıra yapılan konuşmalarla Ekim Devrimi'nin 100. yılına dikkat çekilerek etkinliğe katılım çağrısı yapıldı. Salonun girişinde bekleyen kitle de gençleri sloganlarla karşıladı.

Saat 15.30 sularında başlayan etkinlikte ilk olarak sunucular kitleyi selamladı. Ardından, devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler için saygı duruşunda bulunuldu. Gebze İşçilerin Birliği Derneği (İBD) Müzik Topluluğu’nun seslendirmesiyle hep bir ağızdan Enternasyonal marşı okunarak devam eden etkinlik sinevizyon gösterimiyle sürdü.

Gebze İBD Müzik Topluluğu’nun sahne almasıyla, hep bir ağızdan türkü ve marşlar söylenerek halaylar çekildi. Gebze İBD Müzik Topluluğu, 'İleri İşçiler' (Avanti Popolo) marşını 3 dilde söyleyerek programını tamamladı. Marş “İşçi sınıfı savaşacak sosyalizm kazanacak!” sloganıyla karşılandı.

 

BDSP temsilcisi: Yeni Ekimler için ileri!

 

Kitleyi selamlayarak konuşmasına başlayan BDSP temsilcisi tarihin sınıf savaşımları tarihi olduğunu belirterek söze başladı. Biçimler değişse de sömürü ve sınıf çatışmalarının devam ettiğini söyleyerek Ekim Devrimi'nin de bu çatışmaların bir sonucu olduğunu ifade eden BDSP temsilcisi, Ekim Devrimi’nin hala güncel olduğunu ve yol göstermeye devam ettiğini vurguladı. Ekim Devrimi'nin işçilere, köylülere, kadınlara, azınlıklara sağladığı kazanımlara değinen BDSP temsilcisi Bolşevik Parti şahsında devrimci partinin belirleyici rolüne dikkat çekti.

Konuşmada, Marksizm öğretisinin önemine dikkat çekilerek Almanya'daki partilerin yenilgiye uğraması örneğine değinildi. Kapitalizmin krizi üzerinde durulurken, işçi ve emekçilere dayatılan açlık ve yoksulluk teşhir edildi. Kapitalizmin dünya genelinde her açıdan bir yıkım yarattığı, aşırı kâr hırsı nedeniyle dünyayı çöküşe sürüklemeye çalıştığı ifade edildi.

Emperyalist savaş ve saldırganlığa dikkat çekerek konuşmasına devam eden BDSP temsilcisi sözde en demokrat Avrupa ülkelerinde dahi polis devleti uygulamalarının arttırıldığını, OHAL uygulamalarının kalıcılaştırıldığını ve faşist akımların yükselişe geçtiğini dile getirdi.

Türkiye'de de benzer bir kriz ve saldırganlığın söz konusu olduğu belirtilerek OHAL’le birlikte artan baskı, saldırı, tutuklama saldırılarına değinilen konuşmada, basının susturulduğu, Kürt halkının kirli savaşla katledilmeye devam ettiğine işaret edildi.

İçerisinden geçilen sürecin bunalımlar ve krizler süreci olduğu kadar ayaklanmalar süreci olduğuna da dikkat çeken BDSP temsilcisi, sosyalizmin güncel olduğunun altını çizdi. Konuşma, işçi sınıfının devrimci partisi saflarında yeni ekimler için mücadele çağrısıyla sona erdi.

Ardından sahne alan Domane Dersim, Ekim Devrimi'nin 100. yılı vesilesiyle “Yaşasın halkların kardeşliği” şiarını yükselterek, çeşitli dillerden ezgiler seslendirdi. Grup; Türkçe, Kürtçe, Zazaca, Arapça ve İbranice ezgilerle dinleti sundu. Domane Dersim adına yapılan konuşmada, KHK zulmü, işten atmalar ve bunlara karşı yükselen direnişlere vurgu yapılarak Nuriye Gülmen'in tahliyesi hatırlatıldı. Devamında, tüm direnişçiler için ‘Bize Ölüm Yok’ marşı okundu. Bu sırada salonda halaylar çekilmeye başlanırken etkinlik, coşkulu bir şekilde halaylarla devam etti. Avusturya İşçi Marşı’nın “Kaldıralım sınıfları” sözleriyle sona ermesinin ardından salonda “Yaşasın devrim ve sosyalizm!” sloganı yükseldi. Son olarak ‘Güzel Günler Göreceğiz’ şarkısıyla Domane Dersim’in dinletisiyle etkinliğin ilk bölümü sona erdi.

Etkinliğin ikinci bölümü, aranın ardından komünist tutsakların mesajının okunmasıyla başladı. Tutsakların mesajı “Devrimci tutsaklar onurumuzdur!” ve “İçerde dışarda hücreleri parçala!” sloganıyla karşılandı. Sonrasında Ruhi Su Dostlar Korosu sahneye çıktı.

 

Ali Ayvalıtaş: Hep birlikte sosyalizmi getireceğiz

 

Ruhi Su Dostlar Korosu’nun seslendirdiği türkülerin ardından Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş, direnen kamu emekçileri ve Kod-A işçileri sahneye davet edildi. “Direnen işçiler onurumuzdur!” sloganıyla karşılandı. İlk olarak söz alan Ali Ayvalıtaş, öğrencilerin düzenlediği bir etkinlikteki anısın anlatarak "Ben o zaman anladım ki, bir tane Mehmet kaybettim, birçok Mehmet kazandım" dedi. Ayvalıtaş, “Ülkede hem insanlığa sahip çıkacağız hem de sosyalizm getireceğiz” vurgusuyla konuşmasını noktaladı.

 

Direnen işçi ve emekçiler: Direnişleri büyütelim

 

Sonrasında KHK ile ihraç edilmelerine karşı direnen KESK üyesi kamu emekçileri adına söz alındı. Direnişçi kamu emekçileri adına yapılan konuşmada, kitle selamlanırkan “Nuriye, Semih yaşayacak!” sloganı atıldı. Kendilerinin hak ve özgürlükler mücadelesi veren kamu emekçileri olduğu belirtilen konuşmada, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hayata geçirilen KHK'lar teşhir edildi. Siyasi iktidarın ülkeyi Hitler'in faşist mirasıyla yönettiği belirtilen konuşmada, KHK zulmüne bedenleriyle siper olan Nuriye ve Semih selamlandıktan sonra İstanbul'daki direniş anlatıldı.

“Sınıf dostlarımızı direniş alanlarımıza bekliyoruz” diyen ve mücadeleyle umutsuzluğa umut olmaya çalıştıklarını belirten kamu emekçisi, direnişin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. “Hep beraber kazanacağız. Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız" sözleriyle kamu emekçisi konuşmasını sonlandırırken, kitle direnişçileri “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!” sloganıyla karşıladı. Direnişçiler “Nuriye, Semih onurumuzdur!” sloganı attı.

Ardından Kod-A direnişçileri adına konuşma yapıldı. Arkasında hükümet olan şirketin işçi düşmanlığında da birinci olduğu belirtilerek, “Sendika girene kadar direneceğiz. Direne direne kazanacağız” dendi. Konuşma “Direne direne kazanacağız!” ve “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!” sloganlarıyla karşılandı.

Konuşmaların ardından Bajar sahneye çıktı. Kısa bir konuşma yapan Bajar “Gelecek sosyalizmde” diyerek, “Yuh Yuh” şarkısıyla dinletisine başladı.

Bajar’ın dinletisinin sonrasında, Kocaeli'den TOMİS üyesi işçiler, Metal İşçileri Birliği, Derelerin Kardeşliği Platformu, Kaldıraç, Meslek Liseliler Birliği, Köz ve Proleter Devrimci Duruş etkinliği selamladı.

İşçi ve emekçiler, Ekim Devrimi'nin 100 yıl önce yükselttiği çağrıya kulak vermeye, yeni Ekimler mücadelesine omuz vermeye çağrılarak etkinlik noktalandı.

 

Kızıl Bayrak / İstanbul