Direnen işçilere saldırıyı görmediler...

1 Mayıs yasaklarına karşı mücadele bayrağı yükselten işçilere yönelik polis saldırılarını, kendisine “komünist”, “sosyalist” diyenlerin de olduğu kimi “muhalif” basın organları görmedi. Bu yayınlar arasında soL, BirGün, Evrensel gibi “sosyalist” olmak iddiası taşıyanların yanı sıra TELE1, Cumhuriyet, Sözcü, OdaTV gibi “muhalif” olmak iddiası taşıyanlar da var...

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 19 Nisan 2021
  • 20:58

Pandemi sürecinde işçi-emekçilerin yaşamını hiçe sayan AKP-MHP iktidarı, 1 Mayıs öncesi “pandemi önlemlerini” hatırlayarak tüm kentlerde yasaklar ilan etti.

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’a yönelik yasaklara karşı direniş ve mücadele bayrağını yükselten işçiler ise sermaye devletinin polis saldırılarıyla karşı karşıya kalıyor.

Bugün bu saldırıların son örneği, TOMİS üyesi Sinbo işçisine ve DEV TEKSTİL üyesi SML Etiket işçilerine yönelik oldu.

Direnişe yönelik saldırı ve gözaltılar ilerici-devrimci basında da geniş yer bulurken, kendisine “komünist”, “sosyalist” diyenlerin de olduğu kimi “muhalif” basın organları ise, bugüne kadar direnişleri görmediği gibi, bugünkü polisin saldırılarını görmezlikten geldiler.

Bu yayınlar arasında soL, BirGün, Evrensel gibi “sosyalist” olmak iddiası taşıyanların yanı sıra TELE1, Cumhuriyet, Sözcü, OdaTV  gibi “muhalif” olmak iddiası taşıyanlar da var...

Saldırıya uğrayan DEV TEKSTİL ve TOMİS geçtiğimiz günlerde Sinbo direnişine yönelik saldırı sonrası “Sendikalara, devrimci ilerici kurumlara, muhalefet partilerine açık çağrı” yapmış ve öteki şeyler yanında şunları söylemişti:

“İşçi sınıfının ve toplumun karşı karşıya kaldığı saldırılara karşı mücadele eden bir dizi ilerici kurum direnişimize desteklerini sunuyorlar. Ne yazık ki bir dizi kurum başta Sinbo ve SML direnişi olmak üzere direnişleri görmezden geliyorlar. Bunların başında Emek Partisi, Türkiye Komünist Partisi (TKP), Türkiye Komünist Hareketi (TKH), Devrimci İşçi Partisi (DİP), Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP) gibi partiler geliyor. Açıklamalarında, yayınlarında, söylemlerinde direnenlerin dillendirdiği ve uğruna her türlü saldırıyı göze aldıkları talepleri dillendiriyorlar. Direnenlerin sınıfları adına ortaya koydukları direnişlere ne yayınlarında yer veriyorlar, ne de destek sunuyorlar. Bu tutum ilerici iddialar taşıyan hiçbir partiye ve kuruma yakışmaz. Yukarda ifade ettiğimiz dostlarımıza ve tüm devrimci ilerici güçlere dayanışmayı büyütme ve Pazartesi günü direniş çadırını birlikte kurma çağrısı yapıyoruz.”