Cengiz Holding Rize'de halk plajını gasp etti

Cengiz Holding bu kez Rize’de halk plajını oteline kattı. Şehir merkezine en yakın plaja konan bariyer ve güvenlik kulübesine halk tepkili.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 28 Ocak 2021
  • 11:45

Devletten aldığı adrese teslim ihalelerle bilinen Cengiz Holding tarafından Rize'de imara aykırı biçimde yapılan Ricosta Otel, bu kez de halk plajını gasp etti.

Cengiz İnşaat, Alipaşa Mahallesi’nde halkın plaj olarak kullandığı alana önce kayalarla dolgu yaparak deniz üstünde betondan set oluşturdu. Ardından yurttaşların denize girmesini engellemek için demir bariyerler ördü. Cengiz İnşaat bütün bu hukuksuz çalışmaları sonrası yurttaşların denize girmemesi için bir de bekçi kulübesi inşa etti.

Halkın DSİ Şube Müdürlüğüne, ardından Trabzon DSİ Bölge Müdürlüğüne yaptığı ihbar ve şikayetler ise sonuçsuz kaldı.

İmara yakın otelin kurdelesini Erdoğan kesmişti

Evrensel'de yer alan Gençağa Karafazlı'ının haberine göre AKP iktidarında devletten ihale üstüne ihale alan Cengiz Holdingin, Rize’de Alipaşa Mahallesi’nde deniz dolgusu yaparak yaptığı Ricosta Otelin açılış kurdelesini 15 Ağustos 2020’de memleketi Rize’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kesmişti.

Ricosta Otel o günden itibaren denize dolgu yaparak bu alanı otel alanına kattı. Deniz kenti olarak bilinen Rize’de, şehir merkezine en yakın plaj olan Alipaşa Plajı da otel tarafından gasp edildi.

İlk önce denizin üzerinde mendirek çalışması yaparak onlarca metrekare alanı kayalarla çeviren Cengiz inşaat bu kez yurttaşların denize girdiği plaj alanına kayalarla set çekti. Kayaların üzerine beton döken Cengiz İnşaat bununla da yetinmedi. Beton döktüğü alanın üzerinden yurttaşların geçip denize girmemesi için demir bariyerler ördü.

Cengiz İnşaat halkın denize girdiği ve plaj olarak kullandığı alanın girişine bir de güvenlik kulübesi koydu.

Yapılanlara tepki gösteren halk çalışma esnasında ilk önce Rize DSİ Müdürlüğünü, ardından Trabzon DSİ Bölge müdürlüğünü arayarak ihbar ve şikayette bulundu.

"Cengiz'e dokunan yanıyor"

Eski Rize Liman Dairesi Başkanı Zeki Muammer Merev, Rize Alipaşa Mahallesi’nde Dedeman Oteli olarak bilinen ancak AKP’ye yakın Cengiz İnşaata kiralanan, önemli bir kısmı deniz doldurularak yapımı devam eden otel inşaatının deniz dolgusuyla ilgili Rize’de görevde olduğu dönemde resmi kurumlara yazı yazarak yapılan çalışmaların izinlerinin olup olmadığını sormuş ancak yazısına hiçbir cevap alamamıştı.

İnşaatı soran liman dairesi başkanı sürgün edildi

Merev, inşaat ve deniz dolgusu yapılan alanla ilgili sorumluluğu gereği resmi dairelere yazı yazarak bilgi edinmek istemesi sonrası görevli olduğu Rize Liman Dairesi Başkanlığı görevinden Ankara’ya sürgün edilmişti.

Merev daha sonra Ankara’dan Artvin’in Hopa ilçesine Liman Dairesi Başkanlığına gönderildi. Merev, yaşadığı bu sıkıntılı süreç sonrası Artvin-Hopa Liman Dairesi Başkanlığı görevinden yaş haddinden emekli olmuştu.