BDSP’den “Pandemi, yasaklar, 1 Mayıs” etkinliği

“Pandemi, yasaklar, 1 Mayıs” başlığı ile gerçekleşen etkinliğe, meslek hastalıkları konusunda çalışmaları olan Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan ve BDSP temsilcisi katıldı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 11 Nisan 2021
  • 18:07

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’a sayılı günler kala Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) canlı yayın etkinliği düzenledi.

“Pandemi, yasaklar, 1 Mayıs” başlığı ile gerçekleşen etkinliğe meslek hastalıkları konusunda çalışmaları olan Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan ve BDSP temsilcisi katıldı.

“Kısmi kapanmalarla salgında felaket yaşanıyor”

İlk olarak söz alan Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan salgın sürecini değerlendirerek şunları ifade etti: 

“Türkiye pandemide dünya rekorları kırıyor. Yanlış politikalar sonucu buraya gelindi. Bilim çevreleri dikkate alınmadı. Bu süreç kötü bir yönetiminin nasıl bütün halk sağlığını tehdit ettiğini bir kez daha gösterdi. 145 milyar lira ile 4 haftalık tam kapanma sağlanabilirdi. Ancak bu yapılmadı ve halen sürünüyor. 

“Virüsün eşitlikçi olduğu söylenmişti. Ancak çocukluk çağından beri beslenme, çalışma koşullarının boyutu, yaşam koşulları insanların eşitliğini ortadan kaldırdığı için virüs eşitlikçi değil. Gerekenler yapılmadığı için salgının tepesindeyiz. Gereken zamanda radikal önlemler alınmadığı için salgın sürüncemede kaldı. Kısmi kapanmalarla alınan önlemlerle şu an felaket yaşanıyor. 

“Sendikaların yaptığı çalışmalara bakıldığında işçilerin ölüm ve hastalanma riski en az sağlık çalışanları kadar fazla. Belli önlemler alınmadığı ve tam kapanma sağlanmadığı için yüzlerce işçi öldü.”

Kılıçaslan aşı yönetimi konusunda “Türkiye’nin sağlık altyapısı kısa sürede yaygın aşılama yapabilmeye uygun ancak aşı ve para olmadığı söyleniyor, bu yüzden yapılamıyor” dedi. 

Kılıçaslan, halk sağlığı sorunlarının da hastanede değil, sahada çözüleceğinin altını çizdi. 

“Önlemler toplumsal muhalefeti dizginlemenin aracı olarak kullanılıyor”

Ardından söz alan Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu temsilcisi pandemide bir yılın geride kaldığını hatırlatarak şunları ifade etti: 

“Pandeminin ilk günleri itibarıyla bir dizi sorunla işçi ve emekçiler karşı karşıya kaldı. Fabrikalar, pandeminin merkezi haline dönüştü. Baskı ve korku ortamı yaratıldı ve iktidar bu korkudan faydalanarak ekonomik krizle birlikte pandeminin de faturasının işçi ve emekçilerin sırtına yükledi. Kod 29, ücretsiz izin, uzun çalışma saatleri gibi saldırılar hayata geçirildi. T. Erdoğan da bunu bir toplantıda itiraf etti. Hiçbir önlem alınmadan dayatılan çalışma koşulları ile sermayedarların kârları büyüdü. Pandemi döneminde işçi sınıfı yeni bir yıkımla, sosyal, ekonomik, kültürel, siyasal yıkımla karşı karşıya kaldı. Muhalefetin de parçası olduğu sermaye, bir blok olarak işçi sınıfının karşısında yer aldı.”

BDSP temsilcisi, sermaye cephesinin karşısında işçi sınıfının kendi yaşam ve çalışma koşullarını düzeltebilmesi için mücadeleyi yükseltmesinin önemine vurgu yaptı.

Saldırılara karşı direnişlerin önemine dikkat çeken BDSP Temsilcisi, işçilerin mücadelesini dizginleyen sendikal bürokrasiye işaret ederek “Konfederasyonların kısa çalışma ödeneği uygulaması devam etsin demesi utanç vericidir. İşçi sınıfının öz güçlerine ve taban inisiyatiflerine dayalı örgütsel mekanizmalar olmalı. Bu sağlandığı sürece işçi sınıfını kontrol altına alan her türlü mekanizma dağıtılabilir” dedi.

Tam kapanma konusunda “İktidarın aldığı önlemlerin pandemiye karşı olmadığını biliyoruz. Alınan önlemler tamamen göstermelik ve toplumsal muhalefeti dizginlemenin bir aracı olarak kullanılıyor. İşçi sınıfının sağlığını gözeten önlemlerin alınması için sokağı örgütlemeli ve sesimizi duyurmalıyız. Tüm çalışanlara ücretli izin için 1 Mayıs’ta sokağa çıkmalıyız” dedi.

2021 1 Mayıs’ı

Kılıçaslan 2021 1 Mayıs’ına dair “İşçi sınıfı olarak güçlü bir siyaset inşa etmeliyiz. Sağlığımız ve geleceğimiz için bunu yapmak zorundayız” dedi.

BDSP temsilcisi ise 2021 1 Mayıs’ına dair keyfi yasakların altını çizerek, “Tam kapanma ve ücretli izin için sokağa çıkmak zorundayız. Gerekli önlemleri alarak en kitlesel 1 Mayıs’ı örgütlemeli ve sokaklara çıkmalıyız” dedi.

Kadınların, gençliğin, Kürt halkının, çevrecilerin, küçük esnafın tüm korkulara ve baskıya karşı sokakta mücadele ettiğine işaret eden BDSP temsilcisi “Siyasal sınıf bilincini işçilere taşımak zorundayız. Sınıfı daha güçlü ve birleşik bir biçimde hareket etmeye çağıracak olan bizleriz. Birleşik mücadele zeminlerini güçlendirmek zorundayız. 1 Mayıs Platformu, direnişçilerin ortak platformu bu sorunlara karşı tek, birleşik ve kitlesel bir tepki ortaya koyacak” dedi. 

İktidarın 1 Mayıs ve Taksim korkusuna dikkat çeken BDSP temsilcisi “Tek adam rejiminin korkularını gerçeğe çevireceğiz. 1 Mayıs’ta birleşik, kitlesel ve yasakları tanımayan şekilde de sokaklarda olacağız” dedi.

Etkinliği aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz:

BDSP - Facebook
BDSP - Twitter

Kızıl Bayrak - Youtube

İLİŞKİLİ HABERLER