Büyük bir devrimcinin, yarım asırlık bir çınarın ardından…

Sinan yoldaş ölümsüzdür! Biliyoruz ki onun yeri kolay kolay doldurulamaz. Ancak o, bu topraklarda uğruna büyük bedeller ödenmiş devrim ve sosyalizm mücadelesinde hep var olacak ve rolünü fazlasıyla oynayacaktır.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 13 Ekim 2018
  • 08:05

50 yıllık çınarımız Sinan yoldaşı kaybetmenin acısını ve hüznünü ben de onu seven herkes gibi derinden hissettim ve yaşıyorum. Yıllardır yaşadığım rahatsızlığım üzerine son bir yıldır günlük tutuyorum. 26 Eylül’de ölüm haberini alınca o gün günlüğüme şunları yazmışım:

“Bugün 26 Eylül Çarşamba, bugün kendimle ilgili günlük yazmayacağım; çünkü bugün 50 yıllık çınarımız Sinan yoldaşın kayıp haberini aldım. Evet bugün Sinan yoldaşı (Karadayıyı) kaybetmenin derin acısını yaşıyorum. Onu tanıyıp da bu acıyı ve hüznü yaşamayan (içimizde ve dışımızda) tek bir insanın olamayacağı kesindir. Çünkü o kesintisiz 50 yıllık devrimci bir kimliğin sahibi ve taşıyıcısı. Kürtlerin ‘Xalosu’, Türklerin ‘Karadayısı’, partinin Sinan yoldaşıydı.

Onun yaşamı tümüyle devrime adanmış, onca acı çekmiş, hüzün ve cefa çekmiş bir yaşamdı. Ancak o bunca zorluklara karşı önder bir devrimci olmanın bilinciyle hareket etti ve yaşadı. Keza o bunca zorluğun karşısında yılmak ve yorulmak bir yana, mizah ve espriyle dolu son derece mütevazi kişiliğiyle tüm yoldaşlarına ve dostlarına esin kaynağı oldu bu zor dönemde.

İçinde bulunduğum koşullar içinde şu an ancak bu kadar yazabildim sevgili Karadayı. Ancak partin seni her yönüyle tanıtacak, yarım asırlık birikimini ve devrimci yaşamını tüm genç yoldaşların elinde birer kızıl bayrağa dönüştürecektir. Bundan kuşkun olmasın Sinan yoldaş. 26 Eylül 2018 Çarşamba, Saat: 21.00”

Aynı gün içinde ölüm haberinin doğru olmadığı, ancak geri dönüşün de olmadığını duymak yine de herkes gibi bende de bir sevinç yarattı. Ta ki 29 Eylül’de ölümünü ilk elden devrimci kamuoyuna bildiren açıklamanın çıkmasına kadar... Haberi ve tertemiz yüzlü bu insanın resmini karşımda görünce yeniden derin bir acı yaşadım. Her insan gibi bu acı gerçeği bir türlü kabullenip içimde sindiremiyorum. Ne yazık ki o bizi öksüz bırakarak aramızdan ayrılıp gitti.

Sinan yoldaş ölümsüzdür! Biliyoruz ki onun yeri kolay kolay doldurulamaz. Ancak o, bu topraklarda uğruna büyük bedeller ödenmiş devrim ve sosyalizm mücadelesinde hep var olacak ve rolünü fazlasıyla oynayacaktır.

A. Gül / İsviçre

5 Ekim 2018