Ankara 1 Mayıs programı açıklandı

Ankara emek ve meslek örgütleri, Ulus Meydanı’nda yaptıkları açıklama ile 1 Mayıs programını duyurdu.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 26 Nisan 2021
  • 20:31

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK, Ankara Tabip Odası, Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Ulus Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, Ankara’da emek ve meslek örgütlerini temsilen 1 Mayıs tertip komitesi oluşturarak 30 Nisan Cuma günü 1 Mayıs Mitingi için valiliğe başvurulduğunu ifade etti.

Görgün, konuşmasının devamında pandemiye dair akılcı tedbirler alınmadığını ancak 1 Mayıs’ın pandemi gerekçesi ile yasaklandığını vurguladı.

Taleplerin pandemi koşullarına uygun olarak yükseltileceğini vurgulayan Görgün şunları ifade etti:

“Akıl ve bilim dışı siyasi yasaklara değil; aklın, bilimin ve mücadelemizin gereklerine uygun olarak hareket edeceğiz. Sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam için 'Her gün 1 Mayıs' diyecek ve 1 Mayıs haftası boyunca taleplerimizi ifade edeceğiz. 'Her yer 1 Mayıs' diyecek, mümkün olduğunca yaygın bir biçimde işyerlerinin önlerinde ve meydanlarda olacağız.”

DİSK İç Anadolu Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu TMMOB –Ankara İKK, Ankara Tabip Odası ve ASMMMO olarak, Ankara’da emek ve meslek örgütlerini temsilen 1 Mayıs tertip komitesi oluşturarak 30 Nisan Cuma günü 1 Mayıs Mitingi için valiliğe başvurduklarını aktaran Görgün talepleri şu şekilde sıraladı:

“*Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlanmalı, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulmalıdır!

*Çalışırken hastalanan emekçiler için COVID-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin! 

*Kod 29 ve ücretsiz izin zulmüne son! 

*İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere!

*Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın! 

*İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın. 

*Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere kaynak! 

*Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın. 

*Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın!

*İstanbul Sözleşmesi Yaşatır. 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın! 

*Emeklilerin sorunları çözülsün, insanca yaşayabilecekleri ücret verilsin!”