AKP şefinden "tam kapanma" açıklaması

Kabine toplantısı sonrası açıklamalar yapan AKP şefi Tayyip Erdoğan, 29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar “tam kapanma” olduğunu açıkladı ve "bu süreçte kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacak" dedi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 26 Nisan 2021
  • 19:55

Koronavirüs salgınında yeni tedbirlerin görüşüldüğü kabine toplantısının ardından AKP şefi Tayyip Erdoğan, “tam kapanma” kararı aldıklarını açıkladı.

Kabine toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen AKP şefi, konuşmasının büyük bölümünü, ABD Başkanı Joe Biden’ın “Ermeni soykırımı”nı tanıma kararına ayırdı.

Emperyalist efendileriyle “eşit ortaklık” dileğini dile getiren Erdoğan, Biden’a şöyle seslendi:

“Biz birbirimize yabancı değildik. Aramızda farklı ilişkiler vardı. Evimize kadar gelip bizi ziyaret etmiştiniz.

“ABD Başkanı Biden ile haziran ayında kararlaştırdığımız görüşmede tüm bu konuları yüz yüze değerlendirerek yeni bir dönemin kapılarını aralayacağımıza inanıyorum.”

“Tam kapanma” açıklaması

“Aldığımız tedbirler sonuç verdi” diyen Erdoğan, koronavirüs vaka ve can kaybı sayılarını düşürmek gerektiğinin altını çizerek 1 Mayıs’ı da kesecek şekilde “tam kapanma” ilan edildiğini duyurdu.

Tam kapanma ilanının dışında emekçilere yönelik hiçbir ek sosyal destek açıklaması yapmayan AKP şefi, işçi-emekçileri bir kez daha sefaletle baş başa bıraktıklarını gözler önüne serdi.

29 Nisan saat 19’dan 17 Mayıs saat 5’e kadar kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıklayan Erdoğan, detayları İçişleri Bakanlığı tarafından duyurulacak kararları özetle şöyle sıraladı:

-Üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerlerinin faaliyetlerine ara verilecektir. Kamu personeli uzaktan çalışmaya yönlendirilecektir.

-Tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir.

-Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecektir.

-Şehirler arası yolculuk izne tabi tutulacak ve şehirler arası toplu taşıma yüzde 50 kapasiteyle çalışacak.

-Konaklama tesisi lerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.

"Bu tam kapanma değil"

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan alınan kararları değerlendirdiği demecinde, "Bu 'tam kapanma' terimi değil. Belki 'sıkı kapanma' daha uygun bir açıklama olur" ifadelerini kullandı. Habertürk'te kararları yorumlayan Ceyhan, "Tam kapanma demememizin sebebi ne?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Tam kapanma deyince; toplumu ekonomik ve sosyal açıdan tam olarak kapatmak anlamına gelir. Hiçbir işyerinin çalışmadığı, hiç kimsenin evinden dışarıya çıkmadığı, sadece günlük ihtiyaçlar için, karne-belge vererek sadece oraya gidip dönüldüğünü denetleyerek uygulanana kapanmadır, tam kapanma... Bunu hep söylüyorduk, bunu Çin'in dışında herhangi bir ülke uygulayamadı."

İLİŞKİLİ HABERLER