İstanbul Üniversiteleri Dayanışmaları’ndan eylem: “Barınma haktır, engellenemez!”

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik İstanbul’da protesto edildi.

  • Haber
  • |
  • Gençlik
  • |
  • 15 Nisan 2021
  • 19:41

İstanbul’da üniversite dayanışmaları, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişikliği protesto etti.

İstanbul KYK Müdürlüğü önünde bir araya gelen İstanbul Üniversiteleri Dayanışmaları, “Bundan Sonrası Hepimizde” olarak ortak bir basın açıklaması yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerden bahsedilen açıklamada, AKP-MHP iktidarının yurtlardan ilerici-muhalif herkesi uzaklaştırmak istediği vurgulandı. Devamında şunlar ifade edildi:

“Öğrenci hareketinin yükseldiği dönemlerde öğrencileri hedef tahtasına oturtanlar özellikle Boğaziçi Direnişi’nin başlangıcından bu yana üniversitelileri ‘terörist’, LGBTİQ+’ları ‘sapkın’ diyerek hedef gösterdi. Üniversitelerde, sokaklarda, hakları için direnen üniversitelileri türlü politikalarla zapturapt altına almaya çalışan AKP, şimdi de gözünü yaşam alanlarımız olan yurtlara dikti. Aylardır süren gözaltı, tutuklama, polis şiddeti ile öğrencileri sindirmeye çalışan fakat her seferinde çabaları boşa düşen Saray Rejimi şimdi de bizi yatacak yerimizden etmeye kalkıyor!

Fakat farkındayız; Bir gecede alınan kararlar, yönetmeliklerde yapılan bu değişiklikler, yıllardır üniversiteler ve üniversitelilerin üzerinde hegemonya kurmaya çalışan AKP, kendisine muhalif olan öğrencileri cezalandırmak, korku iklimini ve hegemonyasını yayma isteğinden kaynaklanmaktadır. Bu yönetmelik halka, gençlere terörist diyenlerin, rıza yoluyla ikna edemediklerini zor kullanarak sindirmenin, yok etmenin aracı olarak halkın yarattığı imkanları kendi çıkarları için kullanmasından başka bir şey değildir. Ne kampüslerimiz ne yurtlarımız hiçbiri AKP’nin arka bahçesi değildir!

Girmesi ayrı dert, girdikten sonra barınması ayrı dert olan yurtlarda şimdi de kendi öğrenci profillerini dayatarak, kendi suretlerinde kampüsler, yurtlar inşa etmek istiyorlar. Yurtları kimin girebileceğini, kimin çıkacağını belirlemekle meşgul olanlar, kadınlar ve LGBTİ+’lar için güvenli yurtlar, teknik sıkıntılarından arınmış yaşam alanları inşa etmeye tenezzül etmiyorlar! Tüm bu hukuksuz kararlar ile barınma hakkımızı elimizden almaya çalışanlara nasıl izin vermeyeceksek, güvenli yurtları da öğrenci dayanışmamız ile biz alırız!”

Son olarak, mücadele vurgusu yapılan açıklamada, “Özgür, demokratik üniversiteleri var edene, söz-yetki-karar hakkını alana dek mücadeleye devam edeceğiz!” denildi.

Eylem boyunca “Barınma haktır, gasp edilemez!”, “Yurtlar AKP teşkilatı değildir!”, “Direne direne kazanacağız!” sloganları atıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul