İsrail’den Lübnan Hizbullahı ve İran’a tehdit

Filistin halkı da mücadele kararlılığını sürdürüyor. Haklı davası için mücadele iradesi ve kararlılığına sahip Filistin halkı katliamlardan da geçirilse, ambargolarla aç susuz da bırakılsa teslim alınamadı, alınamıyor.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 09 Mart 2021
  • 13:19

İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, 27 Ocak’ta, “İran’ın nükleer programını önlemek için orduya yeni planlar hazırlanması talimatı verdiğini” belirtmişti. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ise geçtiğimiz günlerde Lübnan’da Hizbullah’a ait olduğu iddia edilen hedeflerin işaretlendiği bir harita da gösterdi. ABD’nin Fox News kanalına konuşan Ganzt, “İran’ı vurmak için elimizde hazır planlar var ve bunlar üzerinde çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu bir hedef haritasıdır”

Siyonist İsrail devleti, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ın İran’la nükleer anlaşmaya geri dönme girişimlerinden rahatsızlığını sıkça dile getiriyor ve “İran’ı vurmaya yönelik planlarımızı sürekli güncelliyoruz” tehdidi savurmaya devam ediyor.

İsrail Savunma Bakanı, “Tahran’ın nükleer faaliyetlerini geliştirme işaretlerini görmemiz halinde, İran hedeflerini vurmak için planlarımızı hazır tutuyoruz” diyerek, İran ve İran’a bağlı güçlere ait olduğu iddia edilen füze ve füze fırlatma tesislerinin işaretli olduğu bir Lübnan haritası gösterdi. Gantz, “Hizbullah’ın elinde yüz binlerce roket ve füze olduğunu” söyledi ve “Bu bir hedef haritasıdır. Bu hedeflerin her biri istihbarat tarafından teyit edilmiş, resmi olarak doğrulanmıştır. Biz savaşa hazırız” açıklamasında bulundu.

“Günde 3 bin hedef vurma, 300 Hizbullah savaşçısı öldürme planı”

“Dünyanın İran’ı durdurması daha iyi olacaktır” diyen İsrail Savunma Bakanı Ganzt, “İran’ın nükleer programını geliştirmesi durdurulmalı. Aksi takdirde bağımsız hareket ederek kendi kendimizi korumak zorundayız” diyerek, ABD’ye ve yeni Başkan Joe Biden’a ‘sizden bağımsızda hareket edebiliriz’ mesajı vermiş oldu.

“İsrail ordusunun Hizbullah’a karşı günler sürecek bir savaşa hazırlandığına” yer veren İsrail medyasında “bu savaşta Lübnan’da günde 3 bin hedef vurulacak ve günde 300 Hizbullah militanının öldürülmesi hedefleniyor” haberleri de yer aldı.

Emperyalizmin Ortadoğu’daki hançeri

Donald Trump’ın Kudüs’ü siyonist devletin başkenti saymasının ve Tel- Aviv’deki ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının ardından siyonist İsrail devleti, Filistin, İran ve diğer bölge haklarına karşı saldırganlıkta gemi azıya almıştı. Trump’ın halefi Joe Biden’ın selefiyle aynı yolda yürüyüp yürümeyeceğinden emin olamayan siyonist devlet, dişlerini göstererek bir an önce sahibinin reaksiyonunu ölçmek istiyor.

Siyonist İsrail devleti; ABD, İngiltere, Fransa gibi emperyalistlerin marifetiyle, Ortadoğu’nun böğrüne saplanmış emperyalist bir hançerdir. O emperyalizmin Ortadoğu’daki başlıca kolu ve çıkar bekçisidir. Emperyalist devletlerin çabası ve Birleşmiş Milletler’in oldubittisi ile 1948’de kuruldu. O süreçte ve sonrasında Filistin toprakları Yahudi yerleşimciler tarafından işgal edildi. Filistin halkının önemli bölümü yerinden yurdundan edilerek sürgün edildi.

Siyonist devlet, kuruluşundan bu yana 70 kadar Birleşmiş Milletler kararına uymadı. Tarihi boyunca zulüm saçmaya devam edegeldi.

Filistin halkı da mücadele kararlılığını sürdürüyor. Haklı davası için mücadele iradesi ve kararlılığına sahip Filistin halkı katliamlardan da geçirilse, ambargolarla aç susuz da bırakılsa teslim alınamadı, alınamıyor. Ağır bedellere rağmen Filistin halkının 70 yılı aşkın mücadele tarihi bunun böyle olduğunu fazlasıyla göstermektedir. Er ya da geç Filistin’in haklı davası kazanacak ve emperyalist hançer saplandığı yerden sökülüp atılacaktır.