Essen’de coşkulu 1 Mayıs...

Faşist parti NPD’ye karşı görkemli gösteri

Faşist çetelere koruma kalkanı olan Essen polisi özellikle de yabancıların yoğun olarak yaşadığı semtlerde son bir haftadır kelimenin gerçek anlamıyla bir terör estirmektedir. Bütün bu polisiye tedbirlere ve pandemi koşullarına rağmen bir araya gelen üç bin civarındaki anti-faşist kitle görkemli bir eylem gerçekleştirdi.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 01 Mayıs 2021
  • 23:03

Essen belediye idaresi pandemi bahanesiyle 1 Mayıs’a sayılı günler kala BİR-KAR Essen ve Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD) ve kadınlar örgütü Courage’ın da içinde bulunduğu 1 Mayıs tertip komitesine, şehir merkezinde herhangi bir yürüyüşe müsamaha göstermeyeceklerini, sadece miting için izin vereceklerini bildirdi. Buna karşın tertip komitesi adına yerel idari mahkemeye yapılan itiraz kabul edildi. 

Saat 09.30’da Frohnhausener Markt’da yaklaşık 120 kişinin katılımıyla başlayan mitingde, örgüt temsilcilerinin konuşmalarının yanı sıra devrimci marşlar söylendi. Miting alanında ilk konuşmayı BİR-KAR temsilcisi yaptı. Kısa olarak 1 Mayıs’ın tarihçesine ve dünya işçi sınıfı için önemine değinilen konuşmada, dünya çapında bugüne kadar pandemiden dolayı 3 milyondan fazla insanın, “refahın kalesi” Kıta Avrupa’da toplam 1 milyon, Almanya’da 80 bin insanın hayatını kaybettiği, bu toplu ölümlerin sorumlusunun, hakim sınıflar adına hükümetler olduğunun altı çizildi. Güya sağlık için yeterli bütçenin bulunmadığını iddia eden sermaye devletlerinin, diğer taraftan silahlanmaya 2 trilyon dolar bütçe ayırdıkları vurgulandı. Essen’de faşist parti NPD’nin 1 Mayıs’ta sokağa salınmasına da dikkat çekilen konuşmada, ırkçı ve faşist çetelerin kapitalist sistemin bataklığında oluştuğuna, işçi ve emekçilerin şanlı 1 Mayıs’ı bu ne idüğü belirsiz çetelere bırakmayacağını dile getirildi. Büyük ilgiyle dinlenen konuşma, dünya genelinde emekçilerin “başka bir dünya” arayışında oldukları, bu mücadelenin gittikçe genişlediği ve tek kurtuluşun proleter devrimle mümkün olacağı tespitiyle sonlandırıldı.

Konuşmasında sermaye partilerine yüklenen MLPD Başkanı Gabi Fechtner ise, pandemi koşullarında emekçilerin çalışmaya mecbur bırakıldıkları ve sermayenin her kriz döneminde olduğu gibi bugün de krizin faturasını işçi sınıfına yüklemek istediğini dile getirdi. MLPD’nin gençlik örgütü Rebell ise, pandemi koşullarının öğrenci ve gençleri nasıl etkilediğine değindi. 

Miting, saat 10.30’da devrimci marşlarla sona erdi ve yürüyüşe geçildi. Yürüyüş kolunun en önünde “Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz – Geleceğimiz için mücadeleye!” pankartı taşındı. Eylemde TKİP yazılı pankartın yanı sıra, “Kapitalist Barbarlığa Karşı – İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği” pankartı ile örgütlerin bayrak ve flamaları dikkat çekti. Yürüyüş Alman faşist parti NPD’nin de kitlesel gösteri planladığı Westbahnhof’da saat 11.00’da sona erdi.

Faşistlerin saat 12.30’da düzenleyeceği alanda beklemeye geçildi. Kısa süre içinde binlerce antifaşist alana akın etmeye başladı. Yaklaşık olarak üç binden fazla insanın bir araya geldiği alanda yüzlerce polisin, kitlenin önüne etten duvar örmesi dikkat çekiciydi. Frohnhausen semtinin bütün ara sokakları kolluk güçleri tarafından kapatılmıştı. Faşist çetelere koruma kalkanı olan Essen polisi özellikle de yabancıların yoğun olarak yaşadığı semtlerde son bir haftadır kelimenin gerçek anlamıyla bir terör estirmektedir. Bütün bu polisiye tedbirlere ve pandemi koşullarına rağmen bir araya gelen üç bin civarındaki anti-faşist kitle görkemli bir eylem gerçekleştirdi.

Kızıl Bayrak / Essen