Essen ve Bochum'da 1 Mayıs çağrıları

Essen ve Bochum kentleri 1 Mayıs’a hazırlanıyor.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 26 Nisan 2021
  • 10:43

Sınıf devrimcileri işçi sınıfının uluslararası mücadele günü 1 Mayıs için Almanya’nın Essen ve Bochum kentlerinde yaygın bir biçimde TKİP imzalı afiş çalışması gerçekleştirdi. Bilhassa işçi ve emekçilerin yoğun olduğu semtlerde yürütülen faaliyetlerde 1 Mayıs’ta alanlara çıkma çağrısı yapıldı.

Öte yandan BİR-KAR Essen’in yanısıra Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD) ve kadınlar örgütü Courage’ın da içinde bulunduğu 1 Mayıs tertip komitesi, 1 Mayıs günü saat 9.30’da Wasserturm’da hareket ederek, şehir merkezinde bulunan Willy-Brandt Platz’a kadar kitlesel bir yürüyüş ve akabinde bir miting gerçekleştirmeyi karar altına aldı.

Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) ise bu sene yürüyüş gerçekleştirmeyeceği, sadece bir miting düzenleyeceği bilgisi paylaşıldı. Sözkonusu miting saat 11.00’de Kennedyplatz meydanında düşünülmekte ve yasak savma babında bir etkinlik olacağı ise geçmiş deneyimlerden bilinmektedir.

Ayrıca her sene olduğu gibi, Almanya’nın değişik kentlerinde faşist parti ve gruplar sermaye gericiliği tarafından 1 Mayıs günü tekrardan sokaklara salınacaktır. Bu faşist gösterilerden birisi de eyalet çapında bir çağrıyla uzun bir süredir Essen’de tertipleniyor. Gerici faşist parti Nasyonal Demokrat Parti (NPD-Kuzey Ren Vestfalya) Essen için uzun süredir çağrıda bulunuyor ve kitlesel bir gösteri planlıyor.

Essen’deki devrimci 1 Mayıs tertip komitesinin gündemine alınan bu gelişme, yoğun bir şekilde tartışıldı ve karşı gösteri için eylem planı hazırlandı. Essen polisi karşı gösterileri dağıtmak ve önlemek için bugünlerde yoğun bir şekilde çaba göstermektedir. Polis bu nedenle 1 Mayıs tertip komitesiyle hafta başında görüşmek istediğini bildirdi. Polisin muhtemelen yürüyüş yeri, güzergahı ve miting alanı hakkında değişiklikler önereceği düşünülüyor. Essen polis teşkilatı faşistlere karşı protestoları mekan ve zaman olarak olanaksız kılmaya çabalıyor. Bu nedenle olsa gerek kentin üç farklı yerinde 1 Mayıs gösterilerine “büyük bir nezaket” göstererek müsaade etmiş bulunuyor. Tertip komitesi ise, 1 Mayıs etkinliğinin katiyen ne güzergahını ne de miting alanını pazarlık konusu edeceğini vurguluyor.

Kızıl Bayrak / Essen