Basel’de ‘Gelecek mutlak sosyalizm’ etkinliği

Ekim Devrimi’nin 100. yılı dolayısıyla Basel’de TKİP taraftarlarınca düzenlenen etkinlik başarıyla gerçekleşti.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 05 Kasım 2017
  • 20:35

Avrupa’da Ekim Devrimi’nin 100. yılı vesilesiyle devam eden etkinlikler serisinden biri de “Ekim Devrimi 100. yılında: Gelecek mutlak sosyalizm!” şiarı ile İsviçre’nin Basel kentinde bugün düzenlendi.

TKİP taraftarlarınca düzenlenen Ekim Devrimi etkinliği için saat 14.30’da bir araya gelindi. Kısa bir sunumla başlayan etkinlik, devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla devam etti. Bunu, BDSP’nin hazırladığı ‘Ekim Devrimi yolumuzu aydınlatıyor’ adlı sinevizyonun gösterimi izledi. Ardından, Ekim Devrimi, parti ve Lenin temalı şiir sunumu yapıldı. Sunumdan sonra TKİP adına, Büyük Sosyalist Ekim Devrimi’nin yanı sıra bugünkü çok yönlü gelişmeleri ve yeni Ekim’lerin güncelliğini konu alan bir konuşma yapıldı.

Ekim devrimini hazırlayan koşullara, bu devrimin zaferiyle önü açılan ve büyük bir ivme kazanan dünya devrim sürecine ilişkin genel çizgilere işaret edildi. Emperyalist burjuvazinin bunalımları ve devrimlere faşizmle yanıt verdiği, buna karşın insanlığı, Sovyetler Birliği ve komünistler önderligindeki devrimci halkların kurtardğına dikkat çekildi.

Devrimin hazırlanmasından, zaferinden kazanımlarının korunmasına ve devrimci partinin tayin edici rolüne işaret edildi. Devamında, işçi sınıfının neden devrimin öncü ve temel gücü olduğu özetlendi. Bugünün dünyasına ait genel bit tablonun sunulması ve bunun istatistiklerle desteklenmesinin ardından, yeni Ekim’lerin neden yaşamsal bir ihtiyaç olduğu anlatıldı. 21.yüzyılın yeniden bir bunalımlar, savaşlar ve devrimler yüzyılı olacağı; çok yönlü bunalımlar, emperyalist egemenlik mücadeleleri, olağanlaşan savaşlar, dünya ölçüsünde yaygınlaşarak yükselen sınıf ve kitle hareketleri üzerinden açıklandı. İnsanlığın emperyalist -kapitalist barbarlık karşısında kendilerine bir çıkış aradığı ve yeni Ekim’lerin kaçınılmaz olduğunun altı çizildi. Konuşmanın ardından söz dinleyicilere bırakıldıktan sonra etkinlik sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Basel