İşçilerin fabrikalarındaki COVID-19 durumunu bilmeye hakları var!

Otomotiv İşçileri İş Güvenliği-Taban Komiteleri Ağı’nın açıklaması

 • Çeviri
 • |
 • Sınıf
 • |
 • 14 Ağustos 2020
 • 19:00

Otomotiv İşçileri İş Güvenliği-Taban Komiteleri Ağı’nın "işçilerin fabrikalardaki koronavirüs durumunu bilme hakları" üzerine açıklamasını yayınlıyoruz:

İşçilerin fabrikalarındaki COVID-19 durumunu bilmeye hakları var!

Otomotiv işçileri, koronavirüs fabrikalarında ve işyerlerinde yayılma durumu hakkındaki en temel bilgilerden yoksun bırakılıyor.

Koronavirüsün fabrikalara yayıldığını ve sözde güvenlik önlemlerinin onu durdurmadığını biliyoruz. İşçilerin üretim hattında hastalandığını görüyoruz. Sosyal medyayı kullanarak ve ağızdan ağıza edindiğimiz az miktardaki bilgiyi paylaşıyoruz. Hatta bazı kardeşlerimiz testleri pozitif çıktığında diğerlerini uyarmak için Facebook’tan durumlarını duyurdular, çünkü şirketin kimseyi haberdar etmeyeceğini biliyorlar.

İş, gündelik bir korku filmi haline geliyor. Geçtiğimiz hafta Michigan’daki Ford Dearborn kamyon fabrikasında iki kişi hastalığa yakalandı ve ortadan kayboldu. Üretim hattında çalışanlar ne olduğundan habersizdi. Fiat Chrysler’in Illinois’deki Belvidere fabrikasında bir kişinin testi pozitif çıktı ve yönetim orada da bunu işçilerden gizledi.

Toledo Jeep fabrikasında, 75 işçinin ya pozitif çıktığını ya da sonuçlarını beklediğini biliyoruz. Temmuz sonunda GM Wentzville’de en az 44 vaka vardı. Şirketler, bu hastalıkların fabrikaların dışında bulaştığını söyleyip duruyorlar ama onlara niye inanalım?

Bizleri sosyal mesafenin olanaksız olduğu üretim hatlarına balık istifi dizer ve karantinaya çıktığımızda ödeme yapmazlarken, bizi gündelik hayatlarımızda yeterince dikkatli olmamakla suçlama cüretinde bulunuyorlar.

Mesele Üç Büyük [Ford, Fiat Chrysler, General Motors] ile sınırlı değil. Faurecia, Lear, Syncreon gibi oto parçası fabrikalarında ve tedarikçilerinde çalışan kardeşlerimizden de bilgi gizleniyor ve onlar da aynı ölümcül koşullara tabi tutuluyorlar. Meksika’daki kardeşlerimiz, bize, General Motors’un kendilerini hasta hisseden işçileri nasıl öylece hatta geri gönderdiğini ve hastalığı yayma riski yarattığını anlatıyorlar.

UAW ise bize yardımcı olmak için hiçbir şey yapmıyor. Bilgi almak istediğimizde veya kaygılarımızı dile getirdiğimizde, şirketleri savunuyorlar ve bizim hiçbir şey yapamayacağımızı söylemeye çalışıyorlar. Ama bulaştıkları rüşvet ve suç olayları hakkında bildiklerimizi göz önünde bulundurunca, vakaların yayılmasını örtbas etmek için şirket yönetimiyle birlikte çalışmaları şaşırtıcı değildir.

Şirketler ve UAW, söyledikleri gibi işçilerin mahremiyetini korumakla zerre kadar ilgilenmemektedir. İlgilendikleri tek şey, üretim hatlarını çalışır tutmaktır. Çok fazla soru sormamamız umuduyla, HIPAA ve mahremiyet yasalarını bir sis perdesi olarak kullanıyorlar.

Fabrikalarda kaç vaka olduğunu itiraf etmek istememelerinin asıl nedeni, işçiler tüm gerçeği öğrendiğinde bir başkaldırı olacağını bilmeleridir.

Biz diyoruz ki: İşçiler, COVID-19’un işyerlerinde ne kadar yayıldığını bilme hakkına sahiptir!

Şirketlerin ve UAW’nin bizi bu yaşamsal bilgiden yoksun bırakma gerekçelerini bütünüyle reddediyoruz. Argümanlarının bilimsel ya da halk sağlığı açısından bir temeli yoktur. Düşündükleri tek şey, kârlarıdır. Bizi veya ailemizi öldürebilecek bir hastalığın nerede olduğunu bilmiyorsak, kendimizi nasıl koruyabiliriz? Sağlığımız ve güvenliğimiz hakkında nasıl bilinçli kararlar alabiliriz?

Bizler şunları talep ediyoruz:

 • Herhangi bir COVID-19 vakası veya etkilenen alan/vardiya hakkında işçilere derhal ayrıntılı bilgi verilmelidir. Bu bilgi işçilerden gizlenemez.
 • Şirketler, pozitif ve potansiyel COVID-19 vakalarının, zaman içinde güncellenecek şekilde toplam hesabını tutmalı ve bunu bütün işçilerin erişimine sunmalıdır.
 • İşçilere düzenli genel testler yapılmalıdır. Vücut ısısı ölçümü ve kendilerinin semptom bildirmesi sadece bir PR (halka ilişkiler) çalışmasıdır.
 • İşçiler, test yaptırmak ve sonuçlarını almak üzere izin aldıkları için hedef alınamaz, haklarında rapor tutulamaz, işten çıkarılamaz ya da başka bir şekilde taciz edilemez.
 • Doğrulanan bir vaka olduğunda, fabrika yoğun temizlik için 24 saat kapatılmalı; sadece etkilenen alan değil bütün tesis temizlenmelidir.
 • Fabrikaya giriş-çıkışlarda, duş, yemek ve diğer mola zamanlarında, sürekli sosyal mesafe uygulanmalıdır.
 • Her ne zaman koşullar güvenli değilse, şirketin ve sendikanın misilleme tehdidi olmadan çalışmayı reddetme hakkına sahibiz.

Henüz güvenli değilken bizi işe dönmeye zorlayan aynı şirket politikacıları, pandemi daha da kontrolden çıkıyor olmasına rağmen, şimdi de çocuklarımızı ve öğretmenlerini okula dönmeye zorlamaya çalışıyorlar. Bizler, otomotiv işçileri, öğretmenler, hemşireler ve sağlık emekçileri, hizmet sektörü emekçileri, ulaşım ve sevkiyat işçileri, ABD’de ve her ülkede birlik olup haklarımız için mücadele edene kadar durum daha da kötüleşecek.

Bütün kardeşlerimize sesleniyoruz: Bu talepleri yükseltin! Bu açıklamayı sosyal medyada paylaşın. İş güvenliği-taban komitesine katılın veya kendi fabrikanızda bir komite örgütleyin. İşçiler köle değildir ve insan gibi muamele görme hakkına sahiptirler.

İmzacılar:

 • FCA Sterling Heights İş Güvenliği-Taban Komitesi
 • FCA Jefferson North İş Güvenliği-Taban Komitesi
 • FCA Toledo Jeep İş Güvenliği-Taban Komitesi
 • Ford Dearborn Kamyon Fabrikası İş Güvenliği-Taban Komitesi

Kaynak: wsws.org