Yoksulluk ve korona - ölümcül ve patlayıcı bir bileşim

Peru'da kitleler korona salgınına ve özel hükümet birimlerine karşı mücadele ediyorlar.

  • Çeviri
  • |
  • Dünya
  • |
  • 22 Eylül 2020
  • 17:39
PetroTal şirket kampı işgalinden - 1

PetroTal şirket kampı işgalinden - 1

PetroTal şirket kampı işgalinden - 2

PetroTal şirket kampı işgalinden - 2

Arequipa'da öğrencilerin ve velilerinin protestosundan

Arequipa'da öğrencilerin ve velilerinin protestosundan

Glencore'a karşı protesto

Glencore'a karşı protesto

15 Eylül'de Johns Hopkins Üniversitesi Peru’da koronavirüs ile ilgili rakamları 729.619 enfekte ve 30.710 ölü olarak açıkladı. 31 milyon nüfusuyla bu, her 100.000 kişide neredeyse 100 ölüm anlamına geliyor! Gerçekte ise çok daha fazla insan pandeminin kurbanı oldu - test edilmeyen ölümler korona ölümleri olarak sayılmıyor.

Peru hükümeti, tüm Güney Amerika'daki muhtemelen en katı sokağa çıkma yasağını koydu. Ağır silahlı askerler sokaklarda devriye geziyor. Zaman zaman, erkeklerin ve kadınların haftanın belirlenen günlerine bağlı olarak sırayla alışveriş yapmasına izin verildi.

Ancak çoğu kişi buna uyamıyor, çünkü açlıktan ölmemek için dışarıda sokak satıcısı veya günlük işçi olarak çalışmak zorunda kalıyorlar. Bir seyyar satıcı şöyle diyor: 

“Sokak satıcısı olarak çalışıyorum ve tavuk satıyorum. Ve bu krizde bile her gün çalışmak zorundayım. Çalışmayı bıraktığımda çocuklarım ve benim yiyecek hiçbir şeyim yok. Ve nasıl sağlıklı kalabiliriz?”

Başkent Lima, çölde, milyonlarca insanın yaşadığı bir şehirdir - çıplak dağ yamaçlarında devasa gecekondular, yoksul mahalleler uzanır. Peru'da şimdi kış var ve diğer enfeksiyonlar artıyor. Bir kadın şöyle anlatıyor: 

“El yıkamaya bile yeterli olmayan, hastalıkla birlikte çok fazla suya ihtiyacımız var. Ve su yokken, neyle yıkanmalıyız? Çocuklar dışarıda oynuyor. Her gün kıyafetlerini yıkamalıyız, kendileri de ellerini sık sık yıkamalılar. Bu bir sorun, çünkü su tankeri yukarıya bize kadar gelmiyor.”

On yıllardır özelleştirme ve ticarileştirme nedeniyle zorla ayakta kalan sağlık sistemi çöktü. Hastaneler ve morglar dolmuş durumda.

Çoğu insanın sağlık sigortası hiç yok. Hasta yakınları hastalarını evde nefes aldırmaya çalışıyor. Ancak bir gaz tüpü için korkunç fiyatlar isteniyor - gaz tüpü depolarına baskınlar yapıldı.

“Paylaşımlı yatak” sisteminin madenciler arasında başlıca enfeksiyon kaynağı olduğu ortaya çıktı: Barınaklarda, ayrı vardiyalarda çalışan iki işçi bir yatağı paylaşıyor, bir işçi çalışırken diğeri uyuyor.

Küresel ekonomi ve mali kriz ile korona krizi yıkıcı bir şekilde birbirini tetiklemekte. Sanayi üretimi Mart'ta yüzde 32,3, Nisan'da yüzde 54,9 ve Mayıs'ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 41,5 düştü. Bunlar en son rakamlar. Mayıs ayındaki artışa rağmen, Haziran ayında altın üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 46, gümüş üretimi ise yüzde 17,5 düştü. Bakır üretimi 2020'nin ilk yarısında bir önceki yıla göre yüzde 20,4, çinko üretimi ise yüzde 23,7 düştü.

Ancak, -karşılıklı yardımlaşma ve dayanışmaya dayalı sayısız örgütlenme biçiminin yanı sıra- kitleler artık eskisi gibi yaşamak istemediklerini açıkça ortaya koyuyor, protestolar artıyor. Peru hükümeti de şu anda sallanıyor. Basınç altına girdi - birkaç bakan şimdiden değiştirilmek zorunda kalındı.

Kanadalı petrol ve gaz şirketi PetroTal'a karşı protestolarda üç kişi öldü ve çok sayıda kişi yaralandı. Dört kişi ağır yaralandı. Loreto'daki (Amazon bölgesi) PetroTal şirket kampını 70 yerli köylü işgal etmeye çalıştı. Çevre kirliliği ve korona pandemisinin sonuçları nedeniyle işin durdurulması çağrısında bulundular. Polis, mızraklı göstericilere ateş etti. Cusco'da Glencore'a karşı protestolar, blokaj eylemleri ve grevler devam ediyor.

Arequipa'da öğrenciler ve velileri öğrenim harçlarını protesto etti ve kötü ekonomik durum nedeniyle harçların düşürülmesi çağrısında bulundular. Belediye çalışanları, gösteri yasağına rağmen yeterli koruyucu ekipman ve acil yardım ödeneği için protestolar yaptı. Polis göstericilere karşı güç kullandı. Lima'daki belediye temizlik personeli, işlerin dışarıdan temin edilmesini ve işten çıkarmaları protesto etti. Sendika lideri saldırıya uğradı ve 20 işçi tutuklandı. Ancak her polis şiddeti daha da öfkeli protestolarla karşılanıyor.

Kaynak: Anna Bartholomé – Rote Fahne / 16.09.20

Çeviri: Kızıl Bayrak